Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) později doplnil, že jeho úřad do večera připraví paragrafové znění návrhů. Neshoda podle nich panuje v otázce odškodňování. Podle Babiše není možné, aby stát kvůli koronavirovým opatřením nahrazoval ušlý zisk, premiér upozornil na rozpočtové dopady takového kroku. Podle Blatného bude návrh k odškodňování tématem večerního jednání s opozicí. Jako ministr zdravotnictví se k němu odmítl vyjádřit.

Covidové oddělení jednotky intenzivní péče v trutnovské nemocnici.
Britská mutace převládá, řekl Blatný. Nevyloučil uzavírání dalších okresů

Kabinet jednal o vládní předloze pandemického zákona s opozicí v úterý. Předpis má dát ministerstvu zdravotnictví v době epidemie některé pravomoci, ke kterým je nyní nutné vyhlašování nouzového stavu. Opoziční strany žádaly do předpisu doplnit mimo jiné prvky parlamentní kontroly, nutnost zevrubnějšího odůvodňování opatření či otázku kompenzací. Podle Blatného do vládního návrhu nyní úřad zapracuje například parlamentní kontrolu či lhůty platnosti. "Připomínky byly velmi věcné a dál zlepšující náš návrh zákona," uvedl Blatný na tiskové konferenci.

Babiš řekl, že jednání bylo konstruktivní. "Připomínky opozičních stran byly většinou zapracované, víceméně jsme připraveni vyhovět, abychom nemuseli neustále řešit nouzový stav. Pandemický zákon by měl nahradit diskuse o nouzovém stavu," konstatoval premiér. Strany mají v plánu další schůzku po návratu premiéra z Krakova dnes v 19:00.

Neshody ohledně odškodnění

Rozpory podle premiéra zůstávají v otázce odškodňování. "Z hlediska rozpočtu si nemůžeme dovolit dávat bianco šek na náhradu ušlého zisku," uvedl. Kabinet se dnes večer vyjádří i k dalším opozičním návrhům, které se týkají obecně opatření proti covidu-19, například k otázkám otevírání kadeřnictví a dalších provozoven.

Zleva předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a předseda ODS Petr Fiala
Babiš jednal s opozicí. Dohoda by mohla být brzy hotová, věří Bartoš

V pátek ráno se bude vláda zabývat návrhem vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) na otevření obchodů od pondělí 22. února. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý řekl, že kabinet se bude řídit podle vývoje epidemie a počtu volných lůžek na jednotkách intenzivní péče. "Jsou tu názory, že uvolňovat například obchody je absolutní šílenství," připustil Babiš.

Rozvolnění by podle něj muselo být součástí celospolečenské dohody. V situaci, kdy řada lidí opatření nedodržuje, by otevření obchodů bylo možné jen v situaci, kdy by byli lidé připraveni pravidla respektovat. "Ta debata musí proběhnout na vládě i s opozicí. Kritizovat ta opatření a zároveň je nedodržovat, to není řešení," řekl.