„Pokud by stát v plném rozsahu vyhověl všem Vašim požadavkům, znamenalo by to porušení platné právní úpravy. Jistě pochopíte, že to nemohu akceptovat,“ píše premiér primátorovi. 

Letiště Letňany.
Plán vládní čtvrti na severu metropole má trhliny. Zastaví ho letiště?

Magistrát žádá po státu dostavbu vnitřního městského okruhu v hodnotě 60 miliard korun. Dále si vymínil, že za pozemek v Letňanech chce získat objekt Karlínských kasáren, kam by umístil své zaměstnance, a areál Nemocnice Na Bulovce. „Výrazně to převyšuje hodnotu pozemků, o které stát projevil zájem v lokalitě Letňan,“ míní premiér. 

Město si přeje v Letňanech postavit novou nemocnici s 950 lůžky a tamtéž 1300 nových bytů. 

Ceny ani nákres nesedí

Podle odborného posouzení cena letňanských pozemků ve vlastnictví Prahy činí 401 milionů, zatímco areál Karlínských kasáren byl v roce 2014 oceněn na 620 milionů korun. Na majetek Nemocnice Na Bulovce bude znalecký posudek zpracován do měsíce, ale jeho pořizovací hodnota činí 2,8 miliardy. Cena dalších 160 nemovitostí (142 pozemků a 18 staveb), na něž si Praha činí nárok, zřejmě dosáhne podobné výše. Dosud oceněná polovina představuje miliardu korun.

Kasárna Karlín 6. února 2019.
Přestěhují se úředníci do karlínských kasáren? Objekt potřebuje rekonstrukci

Premiér Babiš přesto navrhuje, aby se pokračovalo v jednání o směně pozemků v Letňanech za areál kasáren „při dodržení platné právní úpravy“. S vypsáním dvoukolové mezinárodní architektonické soutěže předseda vlády souhlasil.

Hrozba dražbami

V dopise se dále zmiňuje o tom, že schéma využití letňanského území, jež Zdeněk Hřib prezentoval v médiích, se „zásadně liší od projednávané verze“. Ptá se tudíž, která z nich platí. Primátorův nákres podle Babiše neodpovídá územnímu a Metropolitnímu pánu, neboť administrativní komplex by měl vyrůst na území, jež je určeno pro nižší budovy typu garáží a parkoviště. Zasahuje též do vlastnictví soukromých osob a jeho část se nachází na pozemní komunikaci.

Ministerstvo pro místní rozvoj by se mělo celé přestěhovat do plánované vládní čtvrti.
Odborníci mají jasno: Do Letňan se vejde nemocnice i úředníci

„Pokud jde o Váš požadavek na financování vnitřního městského okruhu, jsem ochoten o něm jednat,“ uzavírá v optimistickém duchu premiér. Zdůrazňuje též, že hlavním důvodem ke stavbě vládní čtvrti je nutnost řešit neefektivní situaci, kdy stát platí ročně půl miliardy na nájemném. Pokud se Praha a vláda nedohodnou, bude muset stát koupit nemovitosti od soukromých subjektů. „V tom případě by musel přistoupit k dražbám nepotřebného majetku, včetně nemovitostí, o něž projevuje zájem hlavní město Praha,“ sdělil premiér primátorovi. Zdeněk Hřib na dotaz Deníku, co Babišovu dopisu říká, nereagoval. 

Andrej Babiš
Babiš chce vládní čtvrť v Praze za miliardy. Výměnou nabízí veleslavínský zámek