"Pan Babiš očerňuje malé podnikatele záměrně, aby ospravedlnil to, že je neustále šikanuje nejrůznějšími byrokratickými nástroji. Likviduje tak konkurenci a ještě to využívá ve svůj politický prospěch. Nemíníme se dále nechat urážet a nadávat do zlodějů," uvedl Buzek.

Iniciativa Radostné Česko bez EET žalobu na Babiše podala už letos v květnu. Cílem této žaloby je podle iniciativy prokázat, že ministr v řadě tvrzení o EET mystifikoval veřejnost.

Babiš označil trestní oznámení za nesmysl. "Tohle trestní oznámení je jenom další hloupost, kterou na mě někdo podává, protože je to moderní dělat si jméno na kritice Babiše. Už jsem si zvykl," napsal agentuře ČTK.

"To, že někteří hospodští neplatili daně a neodváděli za své zaměstnance odvody, je fakt, o kterém vypovídala i čísla o šedé ekonomice v pohostinství a ubytování od Českého statistického úřadu," napsal Babiš. "Díky EET a kontrolnímu hlášení se v tomto roce meziročně zvýšil výběr DPH za první pololetí o 14,1 procenta. Tahle dvě opatření fungují a shodují se na tom i všichni makroekonomové. A platit daně je přece normální," dodal.

K trestnímu oznámení se připojil předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. "V Česku je politik, který se chová jako komunisti v padesátých letech. Vytváří z podnikatelů vnitřního nepřítele a hlásá, jak s ním zatočí. Stát chce řídit jako firmu, ovšem jaksi už neříká, že svou vlastní. Musíme se probudit a uvědomit si, že se Česko pomalu stává jednou z divizí Agrofertu ve spárech všehoschopného oligarchy," uvedl.

Trestní oznámení podala také živnostnice a youtuberka Klára Novotná alias Drzá Klára. "Babiš nás živnostníky všechny označuje za podvodníky, ale je to jako když zloděj křičí: chyťte zloděje," uvedla.

Podle ministerstva financí a Babiše EET přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice EET dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že likviduje mnoho drobných živnostníků.

Do EET je zapojeno zhruba 151 tisíc podnikatelů. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018.

Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Iniciativa Radostné Česko bez EET uvádí, že má 40 tisíc členů, zejména podnikatelů.