Babiš by rád došel k dohodě s ČSSD o rozdělení resortů do konce příštího týdne, uvedl po schůzce s prezidentem Zemanem. Podle premiéra v demisi totiž už není důvod jednání dále protahovat. Jaká ministerstva by však sociální demokracii nabídl, odmítl prozradit.

"S ČSSD jsme vyjednávali už dlouho. Program jsme domlouvali," řekl stručně Babiš. Neupřesnil tak, zda by ČSSD nabídl chtěné ministerstvo vnitra nebo byl ochotný jednat o společném kandidátovi na tento resort. 

Zemana v Lánech podle svých slov pouze informoval o záměrech, respektive o obratu při sestavování vlády po úvodním krachu. „Pan prezident mi nemusí radit. Mám jasnou strategii, nějaký plán, jak vyjednávat,“ řekl novinářům. Podle něj Zeman opět zopakoval, že zodpovědný za vyjednávání je jen Babiš. "Pouze řekl svůj názor," dodal premiér.

Termín, kdy by Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem, ale neupřesnil.

Prezident si je jistý, že se napodruhé podaří sestavit vládu do konce června. Podle něj jsou už jen totiž dvě možnosti vládního uspořádání: menšinová koalice ANO a ČSSD podporovaná KSČM, nebo jednobarevná vláda hnutí ANO, kterou by podpořily KSČM a SPD. Řekl to v neděli v rozhovoru Frekvence 1.

Šéfové ANO zamíří k jednacímu stolu s ČSSD v pondělí večer. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček poté ve čtvrtek odpoledne navštíví na Pražský hrad prezidenta. V týdnu má Zeman naplánované schůzky i s předsedou ODS Petrem Fialou, šéfem Pirátů Ivanem Bartošem a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Babiš spolupráci s SPD odmítl

Zeman po prvním krachu jednání doporučoval Babišovi, aby hledal podporu u SPD a KSČM. Část poslanců ANO by ale nepodpořila spolupráci s SPD a hrozilo by, že žádost vlády o důvěru by opět skončila neúspěchem. Zeman to prý vzal podle Babiše na vědomí.

Krajští představitelé ANO se navíc obávali, že by v případě spojení s SPD odešla část lidí z kandidátek ANO pro podzimní komunální volby, uvedl Babiš.

"Protože docela dost našich poslanců má osobní problém s SPD, a někteří by možná nikdy takovou spolupráci nepodpořili, spočítal jsem si velmi snadno, že by mě mohl zase čekat neúspěšný pokus. Tak to fakt ne," napsal. Uvedl rovněž, že si nechce žádné poslance kupovat ani nikomu hrozit, zároveň ale nechce, aby byl i druhý pokus o získání důvěry neúspěšný. V lednu poslanci odmítli jednobarevný kabinet ANO, pro hlasovalo pouze 78 poslanců vládního hnutí.

"Naši kolegové z krajů měli obavu i z toho, že by jim začali odcházet zkušení lidi a noví by nepřicházeli. Už takhle prý někteří čekali, jak to celé dopadne, než dali souhlas se zapsáním svého jména na kandidátní listinu do komunálních voleb. Já z toho strach nemám, ale krajští předsedové zněli dost přesvědčivě," napsal dále Babiš.

Jednání ANO s ČSSD o koaliční vládě podporované KSČM skončila minulý týden neúspěšně, když sociálním demokratům vadila účast trestně stíhaného Babiše ve vládě.

ANO od jeho nominace odmítlo ustoupit a nesouhlasilo ani s tím, že by jako garanci nezávislého vyšetřování přenechalo sociálním demokratům ministerstvo vnitra. Prezident Miloš Zeman poté doporučil Babišovi, aby se při hledání podpory pro vládu obrátil na KSČM a SPD, to ale ve čtvrtek odmítl výbor hnutí ANO.

Podle Babiše nebylo rozhodování výboru snadné. Předseda ANO nicméně uvedl, že vyjednávání s ČSSD pokročilo nejdál. Chce udělat maximum proto, aby v České republice do prázdnin byla vláda s důvěrou.