Babiš dnes s premiéry Slovenska Peterem Pellegrinim, Maďarska Viktorem Orbánem a Polska Mateuszem Morawieckým absolvuje zhruba hodinu a půl dlouhé pracovní jednání. Hlavními tématy setkání mají podle českého úřadu být aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020 či přístup k řešení klimatických otázek.

Po poledni se k lídrům visegrádské čtyřky připojí zástupci šesti zemí západního Balkánu. Do Prahy přijede srbská premiérka a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny. Původně potvrzenou návštěvu kosovského vicepremiéra podle informací ČTK z diplomatických zdrojů kosovská strana zrušila po Zemanových prohlášeních, zemi tak bude reprezentovat chargé d\'affaires.

Česko převzalo předsednictví ve visegrádské skupině na počátku července od Slovenska. Za cíl si dalo mimo jiné zvyšování koaličního potenciálu skupiny v Evropské unii. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) chce ČR prosazovat posilování spolupráce EU se státy Východního partnerství a podporovat integraci zemí západního Balkánu do unie.

Debata o hospodářských vztazích i integraci 

Na společném summitu se mají státy podělit o zkušenosti z regionu západního Balkánu z minulých pěti let a hovořit o doporučeních do budoucna. Hovořit by se mělo i o hospodářských vztazích včetně toho, jak zlepšit reformní a integrační procesy v regionu.

Zeman v úterý v Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo. Ve středu pak prohlásil, že chce s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova samostatným státem. Petříček uvedl, že nevidí k debatě důvod, ale s hlavou státu téma probere. Změna podle něj není v zájmu bezpečnosti i čitelnosti české zahraniční politiky. Se Zemanem se o jeho názoru nicméně rád pobaví, dodal.