Ačkoliv jde o osm let starou záležitost, nyní ji začal vyšetřovat OLAF – Evropský úřad pro boj proti podvodům. Pravicová opozice kvůli tomu svolala na příští středu mimořádnou schůzi sněmovny. Podpořily ji ostatní kluby včetně lidovců. Andrej Babiš poskytl Deníku exkluzivní rozhovor (proběhl minulou sobotu), v němž vysvětlil svůj postoj.

Do veřejného života jste vstupoval s dnes už zlidovělým rčením že „všetci kradnú", a proto je potřeba udělat pořádek a vymést zkorumpované politiky. Teď tu máme kauzu Čapí hnízdo, která zatím vykazuje znaky toho, že zloděj křičel chyťte zloděje.
To zcela odmítám. Všetci kradnú si vymyslela opozice, říkal jsem jen, že někteří. Čapí hnízdo je osm let stará kauza, která se nyní objevila, protože opozice neuspěla s permanentní kampaní proti mně. Nejdřív to byla záležitost kolem StB, kterou na mě vytáhli, přestože jsem s StB nikdy nespolupracoval a nic jsem nepodepsal. Soud mě po třech letech očistil, ale bohužel někteří lidé si dodnes myslí, že jsem byl estébák. Pak následovala fáma, že Agrofert bere obrovské dotace, což šířil hlavně pan Kalousek.

Dotace vs. daně

Pokud si vzpomínám, říkal to předseda ODS Petr Fiala, který 
s pomocí grafu z výroční zprávy Agrofertu poukazoval na to, že jste získali víc z dotací, než jste odvedli na daních.
To je ale taky lež. My jsme za devět let odvedli do veřejných rozpočtů 19,9 miliardy korun na dani z příjmu právnických osob, sociálním a zdravotním pojištění. Na dotacích jsme dostali 1,9 miliardy, tedy desetkrát méně. Dostáváme úplně stejně jako každý zemědělec. Petr Fiala navíc fikaně použil jen daň 
z příjmu, ale Agrofert přece ze sociálního platí důchody a ze zdravotního naše lékaře, tak proč to odděluje? To je nekorektní přístup. Pak přišla kampaň s biopalivy, kde si vymysleli kolosální lež 
o pěti miliardách zisku pro Agrofert. Dále se objevila kritika vlastnictví mé firmy, snaha vyšachovat Agrofert 
z veřejných zakázek, zákon 
o financování politických stran, který je šitý proti hnutí ANO. To jsou permanentní útoky. Jsem člověk, který je podle ostatních chybou 
v systému, jednoduše vadím asi všem.

Andrej Babiš

Tak snad abychom se vrátili 
k Čapímu hnízdu.
Farma Čapí hnízdo byla předlužená. Po finanční krizi, která zasáhla celý svět, se nenaplnila očekávání a předpoklady investorů, a protože jsme ručili za její úvěr ve výši 350 milionů korun, tak firmu naše skupina koncem roku 2013 převzala. Jinak se jedná o skvělý projekt, do něhož už bylo zainvestováno asi 800 milionů korun. Chodí tam tisíce dětí a rodin, je to pro veřejnost. Teď běží superobří kampaň, že to je Babišovo soukromé sídlo, jenže to není pravda. Tato farma je pro všechny. Kdo nevěří, ať se přesvědčí osobně na místě.

No, pro všechny. Europoslanec ČSSD Miroslav Poche na Facebooku k tomu podotkl: „Tak určitě. Čaj za 70 korun, pivo za 95." Nocleh nabízíte za 5000 korun, to tedy na víkendovou relaxaci pro rodiny s dětmi moc nevypadá.
Počkejte. Procházka není většinou s noclehem a pro rodiny a děti máme slevy, 
v dubnu vždy otevírá ekocentrum, jezdí do něj školy, organizují se poznávací zájezdy, letní tábory. Byla tam postavena velká zoo, je to populární a je to pro veřejnost. Ti, kdo se snaží z toho dělat moje luxusní sídlo, nemluví pravdu. Už na Čapí hnízdo ani nejezdím, protože nemám čas. Pokud tam občas jsem, normálně za všechno platím.

Mimořádný audit

Nedivte si, že Čapí hnízdo má pověst honosné víkendové dači – řečeno s Miroslavem Kalouskem – , když tam kupříkladu hostíte členy pražského diplomatického sboru.
To jsem si samozřejmě zaplatil. Diplomaty jsem pozval, protože je podle mě správné s nimi mluvit a udržovat dobré vztahy. Dotace pro Čapí hnízdo pochází 
z roku 2008 a znovu prohlašuji, že jsem v této společnosti nikdy nic nevlastnil. Žádná firma z Agrofertu neměla podíl ve Farmě Čapí hnízdo 
v době podání žádosti o dotaci. Agrofert byl její strategický partner a ručil jí za úvěr. Když ho nebyla schopna splácet, na konci roku 2013 jsme ji převzali. Dotaci 50 milionů projekt dostal oprávněně, a to v době, kdy byl hejtmanem Petr Bendl 
z ODS. Byly tam tři audity, 
z toho dva za hejtmanství ČSSD. O průběhu auditu jsem nic nevěděl, nechápu, proč se mě na to novináři ptají. Proto jsem požádal kolegy, aby to zpětně dohledali. Nicméně tyto audity neprokázaly neoprávněnost poskytnutí dotace. V dubnu 2013 dokonce proběhl z podnětu ministerstva financí za Miroslava Kalouska mimořádný audit realizovaný prestižní firmou KPMG. Také on neshledal neoprávněné poskytnutí dotace.

„Dotace pro Čapí hnízdo pochází z roku 2008 a znovu prohlašuji, že jsem v této společnosti nikdy nic nevlastnil. Žádná firma z Agrofertu neměla podíl ve Farmě Čapí hnízdo v době podání žádosti o dotaci. Agrofert byl její strategický partner a ručil jí za úvěr."

Ale vyplynulo z něj, že k pochybení došlo a dotace poskytnuta být neměla, protože to bylo špatně zúřadováno.
Není to pravda. Na pochybení v dotaci se podle ní podílel řídící orgán ROP Střední Čechy, protože to špatně zkontroloval a Farmě Čapí hnízdo poslal peníze dopředu místo toho, aby je proplatil až po odvedení prací. Kvůli tomu byla vyměřena pokuta 3,7 milionu korun. Šlo prakticky o technickou chybu.

Z toho důvodu byla sankce z 99 procent odpuštěna a nakonec Farma Čapí hnízdo zaplatila jen 37 tisíc korun?
Ano, to odpuštění podepsal tehdejší předseda regionální rady ROP Střední Čechy.

Vlastnická struktura

O tom ta kauza ovšem není. Vy jste přišel do politiky s tím, že nebudete lidem lhát, krást a podvádět. Farma Čapí hnízdo vznikla v roce 2008 přejmenováním z původní firmy ZNN Agro Pelhřimov. Patřila tato firma pod Agrofert?
Ano, patřila.

A vznikla z ní firma Farma Čapí hnízdo, která měla neprůhlednou vlastnickou strukturu, anonymní akcie na majitele. V té době jste s ní neměl nic společného?
Ne, a je to dohledatelné, protože pokud by s ní měl Agrofert něco společného, vyskytovalo by se to v konsolidované účetní závěrce Agrofertu podepsané renomovaným auditorem PwC.

Když pak Farmu Čapí hnízdo převzal Agrofert, respektive firma Imoba, jíž patří pozemky pod objekty v Olbramovicích, prokázali se anonymními akciemi dva právníci spojení s Agrofertem, v dozorčí radě seděla vaše dcera a bratr vaší partnerky. Nejsou to fakta, která prokazují, že i v letech 2008 až 2013 jste farmu Čapí hnízdo když ne vlastnil, tak ovládal?
Omlouvám se. Nebudu se 
k tomu vyjadřovat. Rodina je pronásledována novináři mediálního impéria Jaromíra Soukupa. Nechci jim ještě více ublížit.

David Ondráčka z české pobočky Transparency International, kterého jste po volbách doporučoval za ANO na ministra vnitra, v televizi řekl, že ta kauza vykazuje znaky dotačního podvodu. Agrofert jako velká firma by totiž nikdy nedosáhl na dotaci určenou pro malé a střední podniky v cestovním ruchu. Proto účelově vznikla malá Farma Čapí hnízdo a po odčerpání dotace se zase vrátila do mateřského holdingu.
To odmítám. Nevím, jak David Ondráčka přišel k takovému tvrzení. Vždyť ten případ nezná. Ve Farmě Čapí hnízdo měli podnikatelský záměr, který nevyšel, firma se předlužila a protože Agrofert ručil za její úvěr, byli jsme nuceni ji převzít.

Andrej Babiš

Zcela tedy odmítáte konstrukci s účelově vytvořenou firmou s anonymními vlastníky s cílem čerpat evropské peníze?
Naprosto. Paní redaktorka Kubátová mě vyzvala, abych dotaci vrátil EU. Proč by to ale měla firma vracet, když k žádnému pochybení nedošlo?

Ano, to je zajímavé, dvě redaktorky vaší Mladé fronty Dnes tu kauzu podrobně popsaly a Zuzana Kubátová došla k závěru, že pokud si chcete zachovat čistý štít, měl byste 50 milionů vrátit.
To je ale přece absurdní myšlenka. Jsem snad blázen, abych kvůli 50 milionům udělal takovou operaci a zkazil si reputaci? Přesto jsem řekl, že ačkoliv jsem nijak nepochybil, navýším rozpočet své nadace o 50 milionů na 106, a vše rozdám samoživitelkám. Kdyby tam došlo k podvodu, tak by to přece tenkrát Miroslav Kalousek a jeho auditoři zjistili. Celá kauza je vytažená jen proto, že mě můj bývalý náměstek na ministerstvu udal do Bruselu. On vynášel věci z ministerstva financí paní Slonkové (šéfredaktorka serveru Neovlivni.cz – pozn. red.), která byla vždy velmi dobře informovaná. Celé je to nesmysl, dotační podvod se nekonal, v době podání žádosti o dotace jsem já ani žádná moje firma nebyli akcionářem Farmy Čapího hnízda.

Nejlepší projekt

Proč jste tedy ve filmu Matrix AB řekl, že Čapí hnízdo je váš nejlepší projekt?
Ten film byl natočen a sestříhán tak, aby mě poškodil. Vystupují v něm podvodník, bývalá šéfredaktorka MF Dnes Slonková, která celou kampaň rozpoutala, a další moji nepřátelé. Mluvil jsem 
o návštěvě zoo, která mě inspirovala. To přece neznamená, ze jsem ten projekt realizoval.

Vymyslel jste ho?
Součástí Čapího hnízda je zoologická zahrada. Ano, 
v tomto smyslu je to můj nápad. Farma je neziskový projekt pro veřejnost a tím i nadále bude. Nevím, v čem jsem pochybil. Převzal jsem bohulibý, leč ztrátový projekt, přesto do něj investuji dalších sto milionů. To je snad špatně? Proto mám odejít 
z politiky?

Andrej Babiš

Vše budete muset vysvětlovat před poslanci, protože ODS a TOP 09 svolávají mimořádnou schůzi a vše nasvědčuje tomu, že se k nim přidají i sociální demokraté s lidovci. Poslanec Antonín Seďa dokonce na plénu řekl, že ho mrzí, že jste lhal.
Ale v čem? Ať mi řeknou, 
v čem jsem pochybil! Politici opakují jen to, co píše paní Slonková, která pořád naznačuje, že tam byl nějaký dotační podvod. Případ vyšetřuje OLAF a Policie ČR, tak počkejme na jejich závěry. Ale už mě moc nebaví být každým zpovídán a osočován. Tato osm let stará kauza nemá s mým působením v české politice nic společného a je proti mně vedena účelově. Cílem je mě poškodit, abych skončil v politice. Probíhá vyšetřování v přímém přenosu. Nechme pracovat příslušné orgány. Pokud zjistí moje pochybení, což důrazně vylučuji, teprve potom se bavme 
o mé politické odpovědnosti. Ubezpečuji veřejnost, že vyšetřujícím orgánům poskytneme veškerou součinnost.

Střet zájmů

Když lidovci podpořili Plíškův návrh, aby se státních tendrů nesměly účastnit firmy, které 
z deseti a víc procent vlastní člen vlády, a ČSSD souhlasí se zpřísněním zákona o střetu zájmů, jenž by vás připravil buď 
o křeslo ministra, nebo o Agrofert, řekl jste, že pochybujete 
o smyslu této koalice. Jaké jsou nyní vaše vztahy?
Mě to mrzí, protože mám dojem, že moji partneři mají spíš blíž k opozici, a to není fér.

Chcete říct, že sociální demokracie má blíž k TOP 09 než 
k ANO?
No tak když chce podpořit návrh pana Plíška z TOP 09 o střetu zájmů, je to divné. Proč to dělají teď, má-li to platit až pro příští volební období? Je třeba si říct, jaké modely fungují v Evropě. ODS se opírá o rakouský zákon, který je přísný, ale plno dalších zemí má zase předpisy daleko mírnější.

Nebylo by i pro vás snazší se Agrofertu na období, kdy sedíte ve vládě, zbavit?
Jako že bych se inspiroval příkladem pana Jurečky, který převedl svou farmu na manželku, jak mi doporučuje šéf lidovců Bělobrádek?

To si nemyslím, protože je to směšné. Převést ale Agrofert do svěřenského fondu je věc, která by vás zbavila jakýchkoli podezření o střetu zájmů a na Západě je poměrně běžná.
Ano, ale já úplně nechápu, proč bych to měl dělat. Vždyť já s Agrofertem nic nemám, jednou měsíčně se podívám na výsledky a hotovo. Agrofert jsem budoval 23 let, teď funguje beze mne, je dobře nastavený, vůbec do jeho chodu nezasahuji. Ta firma vydělává velké peníze, ale také hodně utratí. Má zisk před zdaněním a odpisy 17 miliard, ale stejný obnos investuje.

Neříkejte mi, že nejste u strategických rozhodnutí, nákupů či prodejů.
Co jsem v politice, nic velkého jsme nekupovali.

Andrej Babiš

Pokud bude od příštího volebního období platit přísný zákon 
o střetu zájmů, co uděláte?
Nevím, to je daleko. Jak a kam se naše země bude ubírat, se rozhodne v příštích volbách. Možná bude ANO úspěšné, ale třeba se všichni spojí proti nám, nebo to zase dáme dohromady se sociální demokracií. Tato vláda ale funguje, občas máme nějaké střety, které jsou zbytečné. Já jsem z byznysu, takže se chovám s péčí řádného hospodáře, to mám zakódované, všichni vědí, že si pro korunu nechám vrtat koleno. Myslím, že už dávno tady nebyla tak úspěšná vláda jako nyní. Máme třetí největší růst, druhou nejmenší nezaměstnanost, snížil jsem deficit i zadlužení. Potřebujeme nové zákony, hlavně EIA (posuzování vlivu na životní prostředí), abychom mohli stavět nové dálnice. A také zákon o dani z příjmu, který začínáme psát. Musíme vědět, kolik vybereme daní, abychom pak jejich výši správně nastavili. Ideologicky jsme jinde než ČSSD, odmítáme daně zvyšovat. To ale neznamená, že nechci lidem pomáhat. Mrzí mě, když mají nouzi, proto mám i svoji nadaci zaměřenou třeba na samoživitelky. Moje role ve vládě je nejtěžší, jsem jediný, kdo musí peníze vybírat, ostatní je utrácejí.

Výběr daní

Když už jsme u výběru daní, nemohu nevzpomenout zákon o regulaci hazardu. To je velmi potřebná a moderní norma. Nechápu ale, proč po dvou měsících účinnosti nových sazeb, tedy 23 procent na kurzové sázky a 28 na výherní automaty, nepočkáte na výnos pro státní rozpočet a hned přicházíte s novelou a třemi sazbami – 25, 30 a 35 procent?
Tak to není. Tři sazby měly platit už od letošního ledna. Pak se vše prodlužovalo a nakonec se termín účinnosti zákona posunul až na leden 2017. A tak jsem si kvůli odvodům do rozpočtu řekli, že je škoda ztratit rok a měla se zavést jednotná sazba 25 procent. Najednou ale do toho začal kdekdo mluvit, zůstal tam přímý výnos pro Český olympijský výbor a nakonec dvě sazby – 23 a 28 procent na rok 2016. Teď se tedy vracíme k původnímu vládnímu návrhu se třemi sazbami a jednotným odvodem pro sport ve výši šesti miliard, které bude rozdělovat ministerstvo školství. A zase se objevily poslanecké návrhy, dvě sazby – 23 a 35 procent – například doporučil rozpočtový výbor. Uvidíme, ještě o tom budeme mluvit. Určitě ale do státního rozpočtu přiteče méně, protože regulací o peníze přijdeme.

„Zemanův názor na přímou demokracii sdílím, ať se volí hejtmani i primátoři, ať si lidé vybírají zastupitele napříč kandidátkami. Všechno je 
o lidech, byznys i politika. Jeho proslov byl skvělý, absolutně podporuji, co říkal."

Hlavně mě zajímá, jestli jste si vědom toho, že když se zdanění legálního hazardu přestřelí, trh ovládnou nejen nelegální správci domén, ale do byznysu mohou razantně vstoupit i zahraniční mafie. To se třeba stalo v Polsku.
Pro mě je to prekérní záležitost, nemám důvod odsouhlasený vládní návrh měnit, ale je tu nějaká atmosféra v rámci koalice, když i předseda rozpočtového výboru Votava z ČSSD navrhuje dvě sazby (25 a 35 procent), tak ještě budeme debatovat.

Pomalu vstupujeme do téměř dva roky trvající volební kampaně, čekají nás čtvery volby. Jak momentálně vypadá váš návrh ohledně zkrácení volebního období sněmovny?
Každý ví, že nejsem žádný sofistikovaný myslitel. Používám selský rozum, tak jsem vycházel z praxe. Šestkrát byly volby v květnu nebo červnu, jednou v říjnu. A právě my jsme zdědili rozpočet vypracovaný Rusnokovou vládou. Tak jsem jen zauvažoval, že kdyby byly volby o půl roku dřív, rozpočet na rok 2018 už by mohla připravit nová vláda. Ale to asi není legislativně možné, tak to normálně doběhne až do podzimu 2017. Byla to jen taková úvaha. Jako kdybych řekl, že by nám ušetřilo čas a peníze, kdybychom jednou za čtyři roky zvolili naráz poslance, senátory, hejtmany, primátory a prezidenta. Už vážněji říkám, že bychom konečně mohli volit elektronicky nebo jen jeden den jako na Slovensku.

Jste spokojen se všemi svými ministry?
Ano. Jsem samozřejmě člověk velice náročný. Měl jsem náměstkyni, která říkala, že když nenadávám, tak vlastně chválím. Je asi pravda, že ministr dopravy mohl mýto připravit dřív, ale jde 
o specifický případ, který jsme zdědili. Na koalici jsme se domluvili, že to musíme zvládnout.

Andrej Babiš

Nebojte se být kritický, ona totiž platí vaše věta, že kvalitní lidé na stromech nerostou, aby stačilo si je jen utrhnout…
Hlavně tam nerostou ti, kteří by chtěli jít do politiky. Každý rok chodím na vyhlášení Podnikatele roku a snažil jsem se ukecat kdekoho, aby přestal kritizovat a šel do první linie. Jančura stále nadává a já vždy říkám, jen si to pojďte vyzkoušet, to je úplně jiný svět. Přemlouval jsem Břízu, aby kandidoval na hejtmana. Nechtěl. Hlavatý je senátor, ale do sněmovny jít odmítl. Já se jim nedivím. Kdyby se podle chystaného zákona o střetu zájmů museli vzdát svých firem, raději nikam nepůjdou. Přitom skvělý podnikatel Michael Bloomberg byl úspěšný starosta New Yorku a ten měl dokonce i televizi. Tu já nemám.

Zatím.
Dokud budu v politice, tak ji mít nebudu. Politika by lidi z praxe potřebovala a je jen škoda, že zákon o státní službě jejich příchod blokuje. Víte, stát nezkrachuje, ale když vlastníte firmu, tak máte zodpovědnost za zaměstnance, musíte jim dát výplatu, je to úplně jiná pozice.

Dovedl vás personální deficit 
k závěru, že ANO nebude stavět svého prezidentského kandidáta? Nebo si myslíte, že Miloš Zeman je natolik zkušený 
a schopný, že není důvod jít 
s ním do volebního střetu?
Pan prezident Zeman je rozený politik. Seděl jsem za ním ve sněmovně, když přišel podpořit zákon o referendu a ten jeho projev byl úžasný, je neskutečně nadaný rétor. Mluví skvěle bez papíru, zatímco já mám problém mluvit i s papírem. Vždycky něco breptnu, novináři to špatně pochopí a všechno se otočí proti mě. Zemanův názor na přímou demokracii sdílím, ať se volí hejtmani i primátoři, ať si lidé vybírají zastupitele napříč kandidátkami. Všechno je o lidech, byznys i politika. Prezidentův proslov byl skvělý, absolutně podporuji, co říkal. Je vidět, že má čas si věci nastudovat, chodí mezi lidi, dělá vlastně permanentní kampaň. Má rád bonmoty, občas to přežene, ale to je třeba brát s nadsázkou. Určitě ani tu věc s kalašnikovem nemyslel vážně. S některými jeho názory ale nesouhlasím, třeba ohledně přijetí eura.

Koexistence Babiš-Zeman na příštích pět let je ale pro vás evidentně dobře představitelná.
Jednou se mě zeptali, jestli někoho máme, nenapadl mě nikdo jiný než Martin Stropnický, ale to neznamená, že bude kandidovat. Zatím o tom nepřemýšlím, teď máme před sebou krajské volby.