„Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ prohlásil Babiš. Tvrdil, že rakouská strana dostaví dálnici k české hranici až v roce 2031, což bude podle něj zřejmě až pět let poté, co se postaví z české strany.

„A pokud je pravda, že 1. února je nějaký mimořádný summit, tak ať si udělá pan premiér (Petr Fiala, ODS) bilaterálku s panem kancléřem Rakouska, ať mu řekne: Hele, potřebuju, abys stavěl. Je blbé, že my budeme na té hranici 2026 a tomu Rakousku to potrvá ještě do roku 2031, pět let,“ prohlásil Babiš.

„Můj výrok samozřejmě nebyl směřovaný k občanům Rakouska, mluvil jsem o straně Zelených. Aktivistech, kteří záměrně blokují dostavbu dálnic. Z kontextu to bylo jasné,“ uvedl později na sociální síti.

Rakouští Zelení jsou členy koaliční vlády spolu s lidovci. Vládu jmenoval v roce 2020 rakouský prezident Alexander Van der Bellen, který sám v minulosti v čele tamních Zelených stál. Předtím ve vládě Zelení nebyli.

Debata o korespondenční volbě ve Sněmovně. Ilustrační snímek
Středa ve Sněmovně: Z debaty o korespondenční volbě se stala slovní přestřelka

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo tento měsíc stavbu předposledního jihočeského úseku dálnice D3 Nažidla - Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku. Poslední úsek mezi Nažidly a Kaplicí nádraží chtějí silničáři začít stavět v následujících měsících. Jihočeská část dálnice má být hotová v roce 2026. Chybí ale ještě středočeská část, kompletní by dálnice z Prahy až k hranicím mohla být do roku 2031. V Rakousku chybí část dálnice mezi Lincem a státními hranicemi. Celý rakouský úsek by měl být dokončený v roce 2031.

Magor je údajně i Timmermans

Stejné slovo jako na adresu Rakušanů ve středu použil Babiš i na adresu někdejšího prvního místopředsedy Evropské komise, nizozemského politika Franse Timmermanse, který byl do loňska také evropským komisařem pro klima. „Zamezili jsme tomu, aby ten šílený Timmermans byl předsedou Evropské komise, ten zelený migrační fanatik, normální magor, který ničí tu Evropu. Tomu jsme zamezili,“ prohlásil Babiš.

Timmermans měl v unijní exekutivě na starosti Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. V roce 2019, tedy v době, kdy byl Babiš premiérem, se neúspěšně ucházel o pozici šéfa Evropské komise.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou.
ANKETA: Vláda zabojuje o korespondenční volbu. Mají tuto možnost mít občané ČR?

Stejné slovo jako Babiš, tedy magoři, použil v minulosti na adresu Rakušanů dnes již zesnulý český politik a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. V roce 2007 to řekl o rakouských odpůrcích jaderné elektrárny Temelín. „Poněvadž ty magory trošku znám, samozřejmě demonstrace budou ještě nekonečně pokračovat, ale nebudou už překážet na silnici,“ pronesl tehdy před novináři. V Rakousku jeho výrok vyvolal vlnu nevole.

Jakob (TOP 09) se omluvil Rakušanům za Babišova slova

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob se večer ve Sněmovně omluvil za slova Babiše na adresu Rakušanů. Kriticky se na Babišovu adresu vyjádřil také Jakobův stranický kolega, předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek. Babišovy výroky označil za nehorázné. Sám Babiš na síti X uvedl, že jeho výrok nebyl směřován k rakouským občanům, ale straně Zelených.

Jakob u řečnického pultu vyjádřil lítost nad tím, že se z diskuse stala, jak řekl, mezinárodní ostuda. „Já se omlouvám našim sousedům do Rakouska, rozhodně to není názor Poslanecké sněmovny, že by byli naši sousedi tímto sprostým slovem nazývání, máme je v úctě, rádi k nim jezdíme a jsme rádi, když jezdí k nám,“ řekl.

Ivan Bartoš
Piráty dál povede Ivan Bartoš. Motivace mi nechybí, řekl

„Žádám poslance Babiše, aby s podobnými nehoráznými výroky přestal. Už několikrát jsem musel našim spojencům vysvětlovat, co je zač, a nebaví mě to,“ uvedl na síti X předseda zahraničního výboru Ženíšek.

„Jdu psát zahraničnímu výboru Rakouska, že magor tu je úplně někdo jiný. Jinak nám kvůli těmto výrokům nakonec vyhlásí válku i takové neutrální Rakousko,“ napsal také na téže síti.