Již dnes budou členové mandátového a imunitního výboru zvažovat, zda doporučí sněmovně, aby je zbavila imunity. V patnáctičlenném orgánu zasedají čtyři zástupci hnutí ANO, takže i v případě jejich negativního stanoviska by konečný verdikt měl být kladný. Šéfka výboru Miroslava Němcová (ODS) řekla Deníku, že tuto středu by debata, která byla 18. srpna přerušena, mohla skončit. „Pokud by se to nestalo, mohu výbor svolat i na další dny, abychom dospěli k závěru do příštího úterý, kdy začíná schůze sněmovny,“ dodala Němcová.

SPIS NENÍ DŮLEŽITÝ

Ona i její kolegové měli možnost na policii nahlédnout do části policejního spisu, ale nevyužili ji všichni. „Pro nás je podstatný obsah policejní žádosti. Nejsme vyšetřovatelé, musíme jen posoudit, zda policie předložila dostatečné argumenty pro vydání pánů Babiše a Faltýnka,“ sdělila.

Jednání výboru i žádost jsou neveřejné. Přesto je její obsah známý. Týká se Čapího hnízda a jeho vyvedení z holdingu Agrofert za účelem získání padesátimilionové dotace z evropských fondů.

Zasedání mandátového a imunitního výboru se vedle státního zástupce a policejního vyšetřovatele zúčastní i šéf hnutí ANO Babiš a jeho první místopředseda Faltýnek. Oba trvají na tom, že jde o předvolební útok, který je motivován říjnovými volbami. Podobnou interpretaci nabídl i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a prezident Miloš Zeman. 

PŘÍŠTÍ VLÁDA S BRABCEM V ČELE?

Eventuální Babišovo trestní stíhání by mohlo mít fatální dopad na vyjednávání o podobě vlády. Miloš Zeman uvedl, že by Babiše jmenoval premiérem i jako obviněného.

V takovém případě by však Babiš – snad kromě Okamurovy SPD – nenašel žádného koaličního partnera. Pro ANO by to přesto nemuselo znamenat vládní stopku. Při pondělní recepci v Černínském paláci, jíž se zúčastnili nejen čeští velvyslanci, ale také čelní politici, se v kuloárech hovořilo takřka unisono o povolební koalici ANO, ČSSD a KDU--ČSL, ovšem bez stíhaného Andreje Babiše. Pro všechny relevantní síly by byl například jako premiér přijatelný Richard Brabec.

Lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek by pokračoval jako ministr zahraničí a lidovci by se ze zrušeného postu vicepremiéra pro vědu mohli přesunout na školství. Otázka je, zda by se s rolí muže v pozadí smířil Andrej Babiš.