Belgie v neděli bude hostit schůzku vyslanců evropských států, na níž se bude probírat téma migrace a azylové politiky. Členové V4, ve které je Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko, se nicméně dohodli, že se na summit do Bruselu nevydají, ačkoli to ještě ráno vypadalo, že si český premiér nenechá tuto možnost ujít.

Původně se měly setkání účastnit pouze země, jichž se migrační krize týká nejvíce, měli se tedy sejít představitelé Německa, Francie, Španělska, Belgie, Rakouska, Řecka či Itálie. Mluvit se mělo mimo jiné i o pokusu o snížení počtu migrantů, kteří míří do Evropy.

Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti, ale vyvěsil na Twitter, že se bruselská schůzka obejde bez české účasti. „Premiéři z V4 se dohodli na tom, že se v neděli nezúčastní speciálního mítinku ohledně migrace. Evropská rada je jediným právně pověřeným orgánem, který o evropských řešeních v oblasti migrace rozhoduje,“ napsal.

Budeme jednat na Evropské radě

Podle České televize Babiš řekl, že není důvod se zúčastnit. „Příští týden máme Evropskou radu, kde o tom budeme jednat. Takže není důvod jít na summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme,“ dodal český premiér.

Jednotlivé členské země EU podle něj mění názory na migraci, což je výsledkem intenzivní diplomacie. „Od 14. prosince se všemi politiky v Evropě mluvíme o tom, že se má ilegální migrace řešit mimo Evropu. Jsou na to modely Austrálie, Kanady i Spojených států a jejich Ellis Islandu,“ citovala Babiše ČT.


„Jsme rozhodnuti dosáhnout snížení počtu nelegálních příchodů do Evropské unie, a to zejména posílením vnější ochrany hranic, společnými a sladěnými azylovými postupy a zintenzivněním spolupráce s tranzitními zeměmi a také se zeměmi původu (migrantů),“ uvedla agentura Reuters, která zveřejnila části návrhu z připravovaného dokumentu.

Za tím, proč se V4 odmítá bruselského minisummitu účastnit, stojí podle Babišova vyjádření pro ČT posilování pohraniční agentury Frontex. Je totiž údajně třeba i změna kompetencí, nejen nabírání nových pracovních sil. „Není možné dávat Frontexu stovky milionů eur jen proto, že dělá statistiku ilegálních migrantů, místo toho, aby bojovali proti pašerákům,“ prohlásil Babiš.