Středeční jednání prezidenta s premiérem zásadnější průlom ve výměně ministra kultury nepřineslo. Zeman sice potvrdil odvolání ministra Antonína Staňka k 31. červenci, se jmenováním jeho nástupce chce ale počkat až na polovinu srpna. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny
Kultura zůstane dva týdny bez ministra. Vláda má stejně prázdniny, řekl Babiš

O Zemanově postoji nyní Babiš informoval Hamáčka a zároveň mu navrhl, aby se ministerstva kultury dočasně ujela současná náměstkyně Kateřina Kalistová. „S ministerstvem není problém, paní Kalistová chodí na vládu, i teď v pondělí tam byla, když byl pan ministr v Rakousku,“ prohlásil Babiš podle České televize. 

Jednání v Nostickém paláci, sídle ministerstva kultury, svolal na 31. července, tedy den, kdy v úřadu končí Staněk. „Poděkuju mu za jeho činnost a zároveň se pobavím s vedením,“ uvedl český premiér. 

Jelikož v souvislosti protahovanou výměnou ministra odpoledne zasedne i současné vedení ČSSD, Babiš zatím další kroky komentovat nechtěl. „Pan prezident řekl, že vysloví nějaké svoje stanovisko k nominaci na post ministra kultury v polovině srpna. Počkejme si na předsednictvo (ČSSD). Ještě nenastal čas, abych k celé této kauze řekl svůj názor, ale brzy to nastane," zdůraznil. 

Protahovaná výměna ministra

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu, Šmardu naopak kritizoval.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by Staněk kabinet neopustil a Zeman místo něj nejmenoval Šmardu. Podle sociálních demokratů by jejich účast ve vládě ztratila smysl, pokud by nemohli rozhodovat o tom, koho do kabinetu vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

Andrej Babiš dorazil do Lán na jednání s prezidentem Milošem Zemanem
Šmarda ministrem zatím nebude. O jeho jmenování rozhodne Zeman v půlce srpna