Podle informací týdeníku Respekt zpráva premiérův střet zájmů, o kterém kvůli Babišovu vlivu na podnik Agrofert hovořila předběžná zpráva, potvrzuje. "Bakalův Respekt neříká pravdu, protože to samozřejmě není definitivní zpráva a já teda nevím, co potvrdil, ale v každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy," řekl Babiš Impulsu. Za konečnou auditní zprávu označil dokument v pátek mluvčí Evropské komise.

Premiér zopakoval, že Česko bude mít dva měsíce od doručení českého překladu dokumentu na to, aby k němu uplatnilo své připomínky. Totéž tvrdí i ministerstvo pro místní rozvoj. "Takže určitě ČR, která už na začátku to odmítla, to bude odmítat nadále," konstatoval Babiš. Za pikantní označil, že rozhodnutí komise přišlo jen "pár minut" předtím, než skončila a začala fungovat nová komise.

Evropská komise podle Babiše zcela absurdně a nesmyslně vykládá český zákon o střetu zájmů. Premiér trvá na tom, že v souladu s jeho novelou vložil Agrofert do svěřenského fondu, takže předpisům vyhověl.

Babiš se dnes účastní Konference OSN o změnách klimatu (COP25). Před ranním odletem z Prahy do Madridu zrušil briefing pro novinářský doprovod. Následně ve španělské metropoli odřekl i dopolední komentář pro česká média poté, co bylo zrušeno setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem, na které měl briefing navazovat.

V plánu zůstává jen odpolední komentář, který se očekává okolo 14:00 krátce poté, co Babiš přednese na úvod summitu projev o úsilí ČR v tažení proti klimatickým změnám. Žádnou další tiskovou konferenci na dnešek ministerský předseda nechystá.

Dostálová čeká na překlad auditu, pak má 60 dnů na odpověď
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) trvá na vyjádření svého úřadu, že řízení k auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nekončí. ČTK napsala, že ministerstvo čeká na překlad zprávy, pak začne 60denní lhůta na vyjádření. "Evropská komise opět Českou republiku požádala o důvěrné zacházení," uvedla ministryně. Za konečnou auditní zprávu označil dokument v pátek, kdy Brusel poslal do Prahy anglickou verzi, mluvčí Evropské komise.

Text dokumentu ministerstvo nezveřejnilo, na úterý dopoledne svolala Dostálová tiskovou konferenci. Opozice žádá projednání zprávy Evropské komise ve Sněmovně a její zveřejnění.