Babiš o možném odkladu schůzky v Lánech mluvil už dnes odpoledne na tiskové konferenci v Bruselu, když komentoval prodloužení summitu Evropské unie. Pokud by se summit v úterý protahoval, plánovat odlet z Bruselu před jeho koncem. "Pan prezident vyšel vstříc požadavku premiéra Andreje Babiše," sdělil ČTK v textové zprávě Ovčáček.

"Já se teď spojím s Hradem a zeptám se, jestli je možné tu schůzku posunout," řekl Babiš médiím na tiskové konferenci po jednání summitu, na němž se státníci přes více než 18 hodin rokování nedokázali shodnout na obsazení klíčových unijních funkcí. Dohodli se místo toho, že se opět setkají v úterý v 11:00 SELČ. Lánské setkání bylo přitom naplánované na 17:00 SELČ. 

Pokud by se z nějakého důvodu nepodařilo termín setkání s hlavou státu posunout a summit by se v úterý protahoval, měl Babiš v plánu z Bruselu odletět před jeho koncem. V takovém případě by české zájmy zastupoval buď předseda unijních vrcholných schůzek Donald Tusk nebo některý z premiérů zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko); tradičně tuto roli přebírá slovenský ministerský předseda, tedy nyní Peter Pellegrini.

Babiš ale upozornil, že také Pellegrini bude možná muset odcestovat předčasně a zastupování Česka by tak podle něj mohlo zřejmě připadnout polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému.

Schůzka v Lánech, na kterou je jednání summitu podle Babiše "dobrý trénink", by měla přispět k uklidnění politické krize kolem zdržované změny na postu ministra kultury. Výměnu Staňka za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, se kterou Zeman otálí, označila před týdnem koaliční sociální demokracie za jednu z podmínek pokračování svého působení ve vládě. Jako jednu z možností uspíšení řešení zmiňovali zástupci ČSSD i podání kompetenční žaloby na prezidenta, Babiš však takovou variantu odmítá. Zeman minulý týden řekl, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost.

Hamáček: Pokud ke schůzce dojde, je úterý zásadní

Úterní schůzka Babiše a Hamáčka se Zemanem na zámku v Lánech je podle Hamáčka zásadní pro další vývoj ve vládě. Řekl to dnes novinářům před jednáním kabinetu. Hamáček dnes zopakoval, že pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o tom, kdo budou její ministři, tak nemá smysl ve vládě být.

Sociální demokracie požaduje, aby v čele ministerstva kultury skončil Antonín Staněk (ČSSD) a nahradil jej místopředseda strany Michal Šmarda. Zeman dal ale ve čtvrtek najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Prezident odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády.

"Všichni víme, že ten klíčový moment je úterý, ale předesílám, za předpokladu, že nám to Evropská rada nezkomplikuje. Já jsem teď mluvil s panem premiérem, on se spojí s panem prezidentem, protože pan premiér nejlépe ví, jaký je odhad vývoje. Pokud se nestane nic mimořádného, klíčové rozhodnutí padne zítra (v úterý)," řekl Hamáček.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz ČTK odpověděl, že iniciativa je výhradně na straně Babiše a Hamáčka, kteří o schůzku žádali.

Šéf ČSSD pojede za Zemanem s hlavním argumentem, že platí ústava. "Ústava říká, jak prezident postupuje. To si myslím, že je nejsilnější argument a žádný další není potřeba," uvedl. Předseda vlády už dříve řekl, že chce Zemana přesvědčit, aby návrhu sociální demokracie vyhověl. Variantu kompetenční žaloby na prezidenta Babiš odmítá.

V neděli v České televizi Babiš prohlásil, že si nemyslí, že by ČSSD odešla z vlády. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to podle něj de facto předčasné volby. Uvedl také, že by v takovém případě v parlamentu jednal s předsedy stran a ptal se jich, zda chtějí volby, nebo mají jiné řešení. Takový postup by považoval Hamáček za logický. "Samozřejmě co se týká voleb, každá politická strana musí být připravena projít testem voleb, to platí i pro sociální demokracie," doplnil.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jsou předčasné volby krajním prostředkem. Věci, které v současnosti vláda řeší, jako například boj se suchem, by se tím zdržely. Variantu, že by ANO šlo případně do vlády s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, si kvůli programovým rozporům "těžko umí představit".

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) věří, že se premiér, vicepremiér a prezident dohodnou a koalice bude moci pokračovat. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nechtěla spor komentovat. "Já myslím, že za nás se velmi podrobně vyjádřil pan předseda Hamáček," uvedla.