My bereme stejné dotace jako ostatní čeští zemědělci, čertí se Andrej Babiš, když se přetřásají obří dotační balíky pro jeho Agrofert.

Magazín Dotyk nyní 
z čerstvě zveřejněných údajů Státního zemědělského intervenčního fondu zjistil, že za rok 2015 inkasovaly Babišovy zemědělské podniky 788 milionů korun.

Dotačním králem je majitel Agrofertu díky tomu, že kontroluje více než 100 tisíc hektarů polí a luk.

Vítek se raduje

Za Babišem se šikují firmy dalších agrárních bossů. Farmy realitního magnáta Radovana Vítka byly loni druhé nejúspěšnější, když loni posbíraly na dotacích 274 milionů korun. Třetí se umístil Gabriel Večeřa, jehož společnost Agro Měřín loni získala 209 milionů.

Do první desítky dotačních přeborníků se vloudila pouze jediná zahraniční společnost, britská Spear-
head International, které 
v Česku patří čtyři velké zemědělské firmy pod hlavičkou Eurofarms.

A díky rozsáhlé držbě luk a lesů pobíraly více než stomilionové dotace i státní Vojenské lesy a statky.

Miliardářské dotace

Štědré evropské platby mají sloužit hlavně k podpoře menších sedláků. Nicméně bohatě dotovaný byznys přitahuje tuzemské investory i z jiných sfér.

Vedle zmíněného Radovana Vítka vstoupil do agrobyznysu například olomoucký miliardář Pavel Hubáček. Jeho investiční skupina Unicapital se soustředí na akvizice v develop-
mentu a energetice.

Cílem agrární větve je obhospodařovat 20 tisíc hektarů půdy. Kdyby se nezbavila dvou podniků, byla by už v polovině cíle. S objemem agrodotací by Hubáčkovo polní panství skončilo těsně pod desítkou největších.

Do žebříčku se jen těsně nevešla další česká potravi-
nářsko-zemědělská skupina Interlacto Group Oldřicha Gojiše. K dosažení stomilionové dotace za rok 2015 jí chybělo 11 milionů korun.

TOP 10 příjemců
 (za rok 2015, v mil. Kč)
1. Agrofert 788
2. Spojené farmy 274
3. Agro Měřín 209
4. Úsovsko 194
5. Eurofarms 163
6. Agro 2000 150
7. Voj. lesy a statky 134
8. Rhea Holding 130
9. Lukrom 125
10. Rabbit 110

Pozn.: Jde o agrární dotace hrazené převážně z EU fondů, včetně českého spolufinancování. Údaje neobsahují poskytnuté národní podpory.

Zdroj: SZIF

Více se dočtete v aktuálním vydání magazínu Dotyk.

TÁŇA KRÁLOVÁ
DOTYK