Podle britského listu The Guardian českým daňovým poplatníkům kvůli celé kauze hrozí, že budou muset uhradit alespoň část z celkového objemu dotací, které Agrofert v letošním roce obdržel. Ten přitom činí 82 milionů eur, v přepočtu více než dvě miliardy koun. Konečný účet by navíc mohl být ještě daleko vyšší.

Andrej Babiš.
Evropská komise podezřívá Babiše ze střetu zájmů. Česko může vracet miliardy

Šéf horní komory Jaroslav Kubera (ODS) poznamenal, že zatímco v Česku jde o kauzy týkající se korun, v Evropě se obdobné případy týkají eur. Problém podle něj tkví v celkové dotační politice EU, neexistoval by, kdyby EU peníze nepřerozdělovala.

"Je to jenom jedno z právních stanovisek. Debata nás čeká, Andrej Babiš udělal vše, co mohl udělat, co je v právním řádu," uvedl právník Vondráček. Věc nechápe jako korupci, nýbrž jako právní problém.

Převedení Babišových firem do svěřenského fondu byla podle něj jediná legální cesta, jak se mohl Babiš zachovat. Analýzu evropských právníků označil za velmi extenzivní právní výklad, nyní očekává racionální právní debatu. Zmínil také analýzu Státního investičního fondu, která uvádí, že se premiér nepodílí žádným způsobem na čerpání evropských peněz.

Babiš nařčení rázně odmítl

Analýza právní služby Evropské komise, o které informoval v sobotu kromě Guardianu i francouzský Le Monde, uvádí, že Babiš má jako předseda vlády možnost v Česku řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Premiér už v sobotu střet zájmu odmítl. Skutečnost, že je Babiš vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise "hospodářskému zájmu", jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet.

Andrej Babiš.
Babiš ve střetu zájmů? Má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, tvrdí EK

V něm stojí, že střet zájmů nastává, pokud je "ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí" kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám, kvůli politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům. Právníci EK uvádějí, že Babiš má jako předseda vlády příležitost řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním unijních peněz. I když se jako šéf kabinetu podílí hlavně na rozhodování na nejvyšší úrovni, a tedy především na nastavování priorit, může ze své funkce podle dokumentu "uplatňovat vliv na nižší úrovně vlády".

Právníci přitom poukázali i na to, že v Babišově případě by mohl být relevantní rovněž konflikt zájmů z rodinných důvodů, protože jeho žena Monika je zapojena do činnosti skupiny Agrofert.

Liza M., přítelkyně Andreje Babiše mladšího.
Přítelkyně Babiše juniora: Nechci nic vysvětlovat, jsem jen malý člověk