Ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že výsledky summitu vítá. Dohodou podepsanou USA a KLDR se bude ještě podrobněji zabývat.

"ČR vítá výsledky summitu USA - KLDR a zájem obou stran zlepšit vzájemné vztahy a nastolit trvalý mír na Korejském poloostrově. Vítáme i závazek KLDR podniknout kroky k úplné denuklearizaci," uvedlo ministerstvo.

Babiš řekl, že Trump je obchodník a snaží se řešit problémy. "Samozřejmě, pokud to dopadne a ten nedemokratický režim se vzdá jaderných zbraní, tak to bude velký úspěch. Na druhé straně samozřejmě americká média ho kritizují za to, že si s tím člověkem, reprezentantem toho nedemokratického režimu, vůbec sedl za stůl," řekl český premiér.

"Já myslím, že je to pozitivní, a doufejme, že se to dotáhne do konce a v tom regionu tenhle historický problém a to latentní nebezpečí války skončí. Škoda, že jsme v minulosti neřešili takto i některé jiné diktátory a nesnažili jsme se režimy změnit vyjednáváním než intervencemi," uvedl.

Americký prezident Donald Trump.
Kim může svým lidem nabídnout velkou budoucnost, zhodnotil Trump summit

Severní Korea se na dnešním summitu se Spojenými státy v Singapuru zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zatímco Washington slíbil poskytnout Pchjongjangu bezpečnostní záruky.

Podobný slib týkající se denuklearizace dal severokorejský vůdce Kim Čong-un již na dubnovém summitu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Dohoda byla tehdy komentátory označena za velmi vágní, protože nestanovuje žádný časový rámec pro odzbrojovací proces ani neuvádí konkrétní opatření k dosažení tohoto cíle.

Sněmovní strany schůzku vítají

Sněmovní strany summit v Singapuru uvítaly. Podle nich by schůzka mohla přispět ke stabilizaci regionu a k omezení rizika konfliktu. Zároveň ale představitelé stran upozorňovali, že s konečným hodnocením výsledků summitu je třeba počkat na další vývoj.

"V uplynulých měsících to vypadalo, že ten region je na pokraji války," připomněl vicepremiér a místopředseda ANO Richard Brabec. "Myslím, že to je skvělá zpráva, že došlo k průlomovému jednání," doplnil.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR

Podle předsedy ODS Petra Fialy se v Singapuru uskutečnil důležitý symbolický krok, který by mohl vést k denuklerizaci a snížení napětí v regionu, které je i potenciálním nebezpečím pro celý svět. Režim v KLDR popsal jako nesmírně nebezpečný, z čehož plyne význam setkání. "Máme za sebou symbolickou rovinu, teď bude důležité, zda se cílů podaří dosáhnout," řekl.

"Schůzku vnímáme velmi pozitivně, doufáme, že jednání povedou ke změně situace v (Severní) Koreji," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj bude nyní třeba sledovat, jak se situace bude vyvíjet. Upozornil také na to, že změny v KLDR nemusí být rychlé. "Není to věc, která se teď rozhodla a za rok se stane," řekl.

"Velmi to vítám, že se nastolila politika jednání a možné spolupráce a nikoli konfrontace," řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj může jednání pomoci ke stabilizaci Korejského poloostrova. Uvedl také, že Korejci, stejně jako v minulosti Němci, mají zájem o sjednocení země.

Kim Čong-un a Donald Trump.
Očekával jsem víc, hodnotí expert dohodu Trumpa s Kimem. O fiasko ale nejde

Podle komunistů je diskuse dobrým znamením po vzájemných ostrých prohlášeních obou politiků z minulého roku. "Konfrontaci si nikdo nepřeje," řekla poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Do budoucna očekává další kontakty Spojených států se Sevrení Koreou.

"Výsledek napjatě očekávaného summitu Trump - Kim vítám, ale nepřeceňuji. Obávám se, že pro zbídačené lidi z KLDR ještě dlouho šťastné zítřky nenastanou. Kim prostě jen pochopil, co chce svět vidět a slyšet," napsal na twitteru statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Lidovci oceňují, že se summit uskutečnil a že je snaha hledat na vrcholové úrovni řešení napětí na Korejském poloostrově. "Uvidíme, jaké budou konkrétní další kroky, ale je to důležité, aby region měl stabilitu a aby byl konflikt ukončen," řekl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj by se ale nemělo zapomínat i na otázku lidských práv a USA by měly při dalším jednání tlačit na to, aby KLDR zrušila pracovní tábory, lidé získali svobodu a mohli žít v důstojných podmínkách.

TOP 09 se podle místopředsedkyně Markéty Pekarové Adamové staví k výsledku jednání zdrženlivě a opatrně. "Ráda bych se mýlila, ale pokud můžeme z minulosti usuzovat, chce se KLDR ukázat v lepším světle," uvedla. Poznamenala také, že ji překvapila vřelost, s jakou popsal schůzku Trump včetně slov o tom, že se od vůdce diktátorského režimu "něco naučil". Pokud jednání k jadernému odzbrojení nakonec přispěje, TOP 09 ho přivítá, uvedla.

Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je důležitá symbolická rovina summitu, kdy se sešli představitelé zemí, kteří si ještě nedávno navzájem hrozili konfliktem. Schůzka podle něj neznamená, že by USA dávaly legitimitu severokorejskému režimu. "V této chvíli jenom eliminujeme riziko pro světové společenství, ale rozhodně tím nikdo nedává legitimitu tomu, že se lidé zavírají do pracovních táborů, že lidé trpí hlady a že nemají žádné informace zvenčí," řekl.

Kim Čong-un na vojenské přehlídce, ilustrační foto
Přestaňte romantizovat Kima. Je to diktátor, volají severokorejští umělci