Opozice prosadila sněmovní debatu o koronaviru kvůli nynějšímu nárůstu počtu lidí s potvrzenou nákazou. Babiš v dolní komoře přítomen nebyl.

Fiala soudí, že vláda je bezradná a premiér situaci bagatelizuje. "Bohužel se ukazuje, že vláda promrhala měsíce a měsíce. Bohužel je zřejmé, že na druhou vlnu koronaviru není Česká republika připravena," řekl.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Další opatření. Vojtěch zavádí omezení vnitřních hromadných akcí

Předseda ODS znovu vybídl kabinet ANO a ČSSD, aby naslouchal návrhům opozice. Občanští demokraté chtějí mimo jiné konec ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a aktivaci ústředního krizového štábu.

"Vláda situaci významně podcenila," prohlásil Michálek. Kabinet podle něj neplní to, k čemu jej vyzvala Sněmovna letos na začátku června.

Bilance je poměrně smutná

"Celková bilance je poměrně smutná," konstatoval předseda pirátských poslanců nad výčtem úkolů, který měla vláda podle usnesení dolní komory splnit. Z desítky úkolů podle něho kabinet naplnil dva, tři částečně a pět vůbec. Michálek se také pozastavil nad změnami rozhodnutí o povinném rušení roušek a nad Babišovými výroky o slábnutí viru.

Pekarová Adamová poukazovala na to, že Babiš podle ní na jaře říkal, že veškerou odpovědnost bere na sebe. "Dnes by měl skládat účty," řekla. Česko je podle ní rukojmím "chronického lháře".

Pracovník laboratoře připravuje kontrolní vzorky na testování na koronavirus
Německo přitvrdilo. Připojilo Středočeský kraj na seznam rizikových oblastí

"Když budeme věci lakovat na růžovo, k dobrým výsledkům nedospějeme," zdůraznila Pekarová Adamová. Stejně jako Fiala vyzývala k tomu, aby vláda využívala opoziční návrhy. Jinak se izraelského scénáře dočkat můžeme, dodala. V Izraeli byla vyhlášena celostátní třítýdenní karanténa.

"Čísla nakažených strmě rostou a vláda dál tančí a uklidňuje veřejnost, že vlastně není proč cokoli činit," komentoval situaci předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Tázal se, zda byl spuštěn pandemický plán a jak se naplňuje. "To je kuchařka, podle které má vláda postupovat," dodal.