Kvůli novele by firmy ministra Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Po vetu zákon znovu projednají poslanci. "Ten zákon není koncipovaný obecně, ale je napsaný proti jedinému člověku, který začal ohrožovat kšefty tradičních politických stran, tedy proti mé osobě," uvedl Babiš.

Čtěte také: Zeman vetoval "lex Babiš". Novela se vrací poslancům

Zeman předpisu vyčetl, že odporuje ústavnímu pořádku či mezinárodním smlouvám. Zasahuje podle něj do svobody a základních práv jednotlivce. Podobný názor má i Babiš. "Zákon v takové podobě, v jaké byl přijat, vnímám za protiústavní. Odepírá mi právo vlastnit, mění pravidla uprostřed hry a diskriminuje mě," uvedl.

Zákon navíc podle Babiše není psán obecně, ale míří pouze na něj. "Přiznal to i šéf opoziční ODS (Petr Fiala) a řekl nahlas jen to, co všichni vědí. Že to je zákon, kterým mě všechny ostatní strany chtějí dostat s politiky. Právě u něj se spojila opozice s našimi koaličními partnery a ukázali, že umí zneužít Parlament k politickému boji proti jedinému člověku," uvedl Babiš.

Čtěte také: ANO: "Lex Babiš" je zmetek, uvažujeme o Ústavním soudu

Novinářům Babiš během dnešního jednání vlády řekl, že počítá s tím, že ostatní strany ve Sněmovně veto přehlasují. V reakci na Zemanův krok o tom hovořil mimo jiné už i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S právníky se proto Babiš už na platnost předpisu připravuje. "Debaty probíhají, určitě se zachovám podle zákona," uvedl.

Za nesmysl považuje Babiš tvrzení, že veto dokazuje jeho sbližování s prezidentem. "Pan prezident má svou hlavu, své poradce a právníky," řekl Babiš. Každý dobrý ústavní právník musí podle něj potvrdit, že zákon je protiústavní. Chce proto udělat maximum pro to, abych se domohl svých práv. "Ve finále mi musí soudy dát za pravdu a Ústavní soud se na to podívá objektivně a ten zákon zruší," míní Babiš.