„Já jsem dnes svolal vládu, abych poděkoval všem ministrům za spolupráci, a hlavně jsme chtěli poděkovat všem lidem, kteří nás zvolili do našich funkcí. Myslím si, že můžu říct za všechny, že jsme dělali maximum pro to, abychom jejich očekávání naplnili," uvedl Babiš.

Ať soudí historie

Funkční období kabinetu nebylo podle končícího ministerského předsedy lehké, neboť poslední dva roky ovlivnila koronavirová pandemie. „Jaká byla naše vláda, vyhodnotí historie v nějakém čase," řekl Babiš. Kabinet podle něj plánuje publikaci shrnující fungování vlády.

Česko podle Babiše prosperuje, má nejnižší nezaměstnanost v EU, nízkou zadluženost. Vyzdvihl, že jeho kabinet navyšoval důchody, snižoval daně a investoval do dopravy, zdravotnictví, digitalizace, sportu nebo armády.

Petr Fiala.
PŘEHLEDNĚ: Přichází Fialova vláda. Kdo ode dneška vládne Česku

Šlo o poslední vystoupení vlády v demisi. V 11 hodin dopoledne prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenuje novou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a nový kabinet se oficiálně ujme moci v zemi. Zhruba hodinu po poledni se chystají ve Strakově akademii poprvé zasednout. V dnešních odpoledních hodinách a v sobotu pak bude členy vlády Fiala uvádět do úřadů.

Kabinet ANO a ČSSD podal demisi 11. listopadu, od té doby vykonává z pověření prezidenta prozatímně svou funkci do jmenování nové vlády. Skončí přibližně po třech a půl letech.

Babiš bude obhajovat funkci šéfa ANO

Babiš bude na sněmu ANO příští rok obhajovat funkci předsedy. Hnutí si podle něj musí vzít poučení ze sněmovních voleb a zaktivizovat se, řekl na závěrečné konferenci vlády v demisi.

Koronavirové oddělení v nemocnici, JIP - ilustrační foto.
Covid má v Česku už přes 35 tisíc obětí. Ve čtvrtek přibylo 9488 nakažených

Funkční období vedení a dalších orgánů hnutí ANO trvá do 17. února 2022. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem letošního ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii. Místopředsedy hnutí jsou končící ministr životního prostředí Richard Brabec, bývalý šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a poslankyně a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

"Určitě hnutí si musí říct poučení z voleb, musíme se zaktivizovat, říci, jak dál," řekl Babiš. Uvedl, že je rád, že se nedávno členy hnutí stali šéfka poslaneckého klubu a končící ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a dopravy a místopředseda poslanců ANO Karel Havlíček.