Oficiální vládní čísla mluví o likvidaci 14 sekcí, tedy 23 služebních a 50 pracovních míst. Transparency International ČR tvrdí, že ve skutečnosti skončilo daleko víc vysoce postavených státních zaměstnanců. „Ukázalo se, že jen na oslovených úřadech přestalo z důvodu systemizace zastávat svou pozici 37 představených od úrovně ředitelů odborů výše,“ uvedla TI.

Tento spor je možná důležitý kvůli právě projednávané novele služebního zákona, ale vzhledem k sestavování nového kabinetu je marginální. Skutečně důležité posty ve státní správě totiž Babišovi ministři stihli obsadit svými lidmi, nebo se aspoň rozloučit s manažery dosazenými Sobotkovou vládou.

Nejvíc se činil ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Včera jmenoval generálním ředitelem České pošty Romana Knapa, který vystřídal odvolaného Chovancova muže Martina Elkána.

Šéf pošty a agentů 

Pošta zaměstnává 30 tisíc lidí, má 3200 poboček a ročně od státu inkasuje půl miliardy, přičemž její zisk se z 1,2 miliardy v roce 1998 loni snížil na 110 milionů korun. Ministr Metnar dal Knapovi hlavní úkol, jímž je zkvalitnění služeb občanům, zlepšení podmínek zaměstnanců a snížení nákladů řídícího aparátu.

Otázka zní, zda to stejně vidí Jan Hamáček (ČSSD), jenž má v koaliční vládě Metnara vystřídat. Neobsazené zůstává křeslo po Sobotkově řediteli GIBS Michalu Murínovi, jehož Andrej Babiš přinutil k odchodu. A Hamáčkovi Metnar také předá horký kaštan v podobě mimo službu postaveného šéfa civilní rozvědky Jiřího Šaška.

Aktivní v čištění podřízených organizací byl i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který odvolal šéfy dvou fakultních nemocnic, na ředitelské pozice rezignovali Zdeněk Blahuta ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a Jitka Sosnovcová ve Státním zdravotním ústavu. Křeslo se chvěje pod šéfem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem, jehož by podle informací LN měla vystřídat končící ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO).

Přehled klíčových výměn uzavírá odvolání ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Otázka je, zda budoucí ministr zemědělství Miroslav Toman mladší (za ČSSD) ponechá ve funkci prozatímního ředitele a lesnického odborníka Tomáše Pospíšila.

Tanečky kolem ČEZ

Opravdu zásadní personální šachy se ale odehrají v pátek, kdy se sejde valná hromada ČEZ. Jeho generální ředitel Daniel Beneš má sice díky těsným vazbám na Pražský hrad postavení jisté, ale v dozorčí radě energetického gigantu se očekává zemětřesení. Vláda ještě upečená není, takže Andrej Babiš bude chtít ovládnout co nejvíc křesel.

Zatím v ní má ANO čtyři zástupce, ČSSD tři a jednoho lidovci. O své se přihlásí i komunisté. Do budoucna je ve hře opravdu hodně, rozhodnutí o financování dostavby jaderné elektrárny Temelín a Dukovany či rozdělení ČEZ na výrobní a distribuční část (ta by se privatizovala). V obou otázkách má premiér Babiš jiný názor než Beneš.

Zřejmě i tyto záležitosti se probíraly minulý čtvrtek při schůzce těchto dvou mužů s prezidentem republiky, kterou umně překryla veselice s pálením trenýrek.