Po Zemanově odmítnutí Staňkovy demise požádal předseda ČSSD Hamáček premiéra, aby sám navrhl odvolání ministra kultury. Na Staňkovo místo navrhuje Hamáček místopředsedu sociální demokracie Šmardu. Dnes kvůli tomu Babiš s Hamáčkem krátce jednali. Premiér ujistil šéfa ČSSD, že jeho návrhu vyhoví. "Já to tam (na Hrad) pošlu a pan prezident se vyjádří," řekl Babiš po schůzce novinářům.

Premiér ale zároveň prohlásil, že neví, jestli je Šmarda dobrým kandidátem na ministra kultury. "Ptal jsem se ho (Hamáčka), jestli skutečně trvá na nominaci pana Šmardy. Ubezpečil mě, že je to nejlepší kandidát, kterého má sociální demokracie k dispozici. Beru to na vědomí, je to jejich odpovědnost, kdo bude na ministerstvu kultury," řekl Babiš médiím.

Rozkol vlády premiér nechce

Prezident Miloš Zeman v úterý odmítl Staňkovu demisi. Ve středu premiérovi v dopise navrhl, aby počkal s jeho odvoláním na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal.

"Ten apel by měl spíš vyslyšet pan Hamáček, budu s ním o tom mluvit," řekl Babiš před dnešním jednáním. Zdůraznil zároveň, že rozpor se sociálními demokraty nechce. Pokud Hamáček po rozhovoru s ním nezmění názor, pošle v pátek na Hrad dopis, že žádá odvolat Staňka a jmenovat Šmardu ministrem kultury. "Jestli budou problémy, pak je potřeba, aby to pan Hamáček řešil," řekl k dalšímu vývoji.

Podle Babiše Hamáček na Šmardovi dosud trvá. Premiér neví, zda je Šmarda vhodný typ na ministra kultury. "Kdybych byl předseda ČSSD, nominoval bych někoho jiného," řekl. Podle Babiše by byl Šmarda dobrým kandidátek třeba na ministerstvo pro místní rozvoj. "Je to starosta, má zkušenosti," řekl. Bude ale postupovat podle koaliční smlouvy. Místopředseda ČSSD Šmarda je dlouholetým starostou Nového Města na Moravě.

Babiš se potká se Šmardou v pátek

Premiér se s kandidátem sociální demokracie sejde v pátek. Chce s ním probrat, jak hodlá ve vládě fungovat. "Jestli to nebude mise, ze které budou vycházet problémy," dodal. Premiér připomněl, že Šmarda byl proti vstupu ČSSD do vlády s ANO.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa. Na oba Staněk podal trestní oznámení.