"Když vykonám ten úkon, tak samozřejmě veřejnost budu informovat. Předpokládám, že to bude začátkem února," řekl redakci na dotaz, zda se už definitivně rozhodl, jak naloží s holdingem a zda ho převede do svěřenského fondu, jak avizoval.

Čtěte také: Místopředseda hnutí ANO Faltýnek odešel z vedení Agrofertu. Kvůli Babišovi

"To není zákon o střetu zájmů, to je zákon protiústavní, který mi upírá základní právo něco vlastnit," prohlásil. Dodal, že normu připravili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem proti němu, aby nebyl v politice. "Já zákon o střetu zájmů samozřejmě dodržuji a jako jediný politik jsem úplně vysvlečený," uzavřel.

Podle zákona nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává více než 34.000 lidí. Nekonsolidované tržby holdingu loni činily 214 miliard Kč, meziročně se snížily o 11 procent zejména kvůli poklesu prodeje hnojiv.

Čtěte také: Poslanec ČSSD chce od Babiše vědět, kde vzal peníze na dluhopisy