"Institut by měl být platformou pro naše hnutí. Měl by definovat problémy této země," řekl v úvodu Babiš. Podle něj je hnutí ANO neprávem obviňováno z populismu a z toho, že nemá program. Think-tank by měl pro hnutí vytvářet dlouhodobé strategie a formulovat, co jsou české národní zájmy. "Zároveň chceme vytvořit prostor pro lidi, kteří se chtějí angažovat v politice," dodal vicepremiér.

"Chceme přivítat lidi, kteří sdílejí naše hodnoty," připojila se kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová. Podle ní by měl institut také vzdělávat členy ANO. "Založení institutu přichází v pravý okamžik, protože nestačí jen volby vyhrát, voliče je potřeba oslovit dlouhodobě," uvedl Borek Severa z Nadace Friedricha Naumanna.

Hlavním řečníkem slavnostního večera, kterého se zúčastnily desítky lidí z politiky, kultury i byznysu, byl egyptolog Miroslav Bárta. Vystoupil s prezentací na téma Vývoj civilizací včera a dnes.
Institut bude sídlit v centru Prahy a bude jej řídit správní rada, v níž usedne vedle Babiše, Krnáčové a Bárty také europoslanec ANO Pavel Telička, šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a výkonný ředitel institutu Pavel Fidler.

Kromě Bárty bude s institutem spolupracovat také bývalá ministryně životního prostředí Rut Bízková, Kenneth Maly z univerzity ve městě La Crosse ve Wisconsinu, který byl rovněž hostem dnešního večera, či členové Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž součástí jsou i europoslanci ANO.

Zázemí v podobě think-tanků, které vzdělávají členy a pořádají konference, si vybudovala většina českých parlamentních stran. ODS spolupracuje s vysokou školou CEVRO, TOP 09 založila think-tank TOPAZ, sociální demokraté spolupracují s Masarykovu demokratickou akademií.