Řada lidí využila čekání na pietní akt k protestu proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho rozhodnutí 50. výročí srpnových událostí nijak nekomentovat. Proti Babišovi směřovala například hesla "Estébáka nechceme", "Bureš, Bureš" i texty na transparentech přítomných.

Online reportáž

50. výročí srpnové invaze

Celá on-line reportáž ZDE

SPECIÁL: 50 let od okupace 1968. Přečtěte si svědectví pamětníků z Česka i ze světa

Krátce před 11:00 vyzývali organizátoři skandující dav, aby politici mohli přijít položit věnce. Lidé dál pískali a skandovali "Estébáka ne!". Po četných výzvách pak před budovou Českého rozhlasu vytvořili uličku. Podle zpravodajů ČTK zde byla na rozdíl od předchozích let uzavřená doprava.

Svoboda v Česku není podle Babiše ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl předseda vlády při pietě.

"Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci," řekl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.

Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovali a pískali ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili. Babiš řekl, že to nebude komentovat a hned po projevu odjel.

Babiš poděkoval za preference

S pískotem se setkal i předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ten si postěžoval, že lidé si pietu pletou s demonstrací. 

Nad rámec textu projevu, který po jeho zaznění zaslal ČTK tým hnutí ANO a tiskový odbor úřadu vlády, připojil Babiš v úplném závěru poděkování. "Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference," uvedl.

Premiér nesouhlasí s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. "Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného," uvedl.

Nekončící politické spory

Budovat svobodnou, slušnou a prosperující společnost je těžká a nikdy nekončící práce, uvedl Babiš. "Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet," uvedl. Lidé v Česku jsou podle něj svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které polarizují společnost.

Premiér zařadil rok 1968 mezi mezníky, které ovlivnily životy lidí na dlouhou dobu. Tehdejší obrodný proces strhl podle něj celé generace k hledání svobodnějšího, spravedlivějšího a otevřenějšího společenského systému. "Většina lidí věřila v proces demokratizace, s obrodným procesem spojovali svobodu," uvedl.

Invazi vojsk Varšavské smlouvy před 50 lety označil Babiš za brutální. "Potlačení pražského jara poznamenalo životy našich lidí na mnoho dalších let, nadšení vystřídala deziluze a zklamání," řekl.