Holub tak reagoval tak na informace, že nynější sloučení odborů správních agend a legislativně právního vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úřadu v Babišově případu. Podle Holuba se organizační změny začaly připravovat již v loňském roce a s kauzou nemají žádnou souvislost.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů již uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 tisíc korun. Babiš se proti tomu odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.

Babišovo odvolání má nově spadat pod odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad a tím pádem i pod nového ředitele Vladimíra Černého. Předchozí vedoucí odboru správních agend Alice Opočenská nyní vede odbor zdravotnictví. Podle Holuba se reorganizací uspořila pracovní místa a například zrychlilo vydávání rozhodnutí. Uvedlo, že úřad je živý organismus a změny jsou kontinuální.

Také hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) už dříve odmítla, že by měla jakýkoli vliv na rozhodování úředníků v Babišově kauze.

Na podnět Transparency International

Premiér se hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tak splnil povinnosti, které ukládá zákon o střetu zájmů. Podnět černošické radnici odeslala Transparency International ČR, podle níž Babiš holding Agrofert ovládá i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

Babiš nedávno serveru Novinky.cz řekl, že úřad v Černošicích by měl spíš organizovat úklid sněhu nebo řešit stavební povolení. Radnice namítla, že černošický odbor přestupků Babiše prostřednictvím jeho právního zmocněnce informoval, že jako poslanec má podle zákona právo požádat, aby městský úřad věc předal sněmovnímu mandátnímu a imunitnímu výboru. Tuto možnost premiér nevyužil a případ zůstal v Černošicích.

"Chápeme, že dopady zákona mohou být pro pana premiéra nepříznivé, nicméně kritiku za to nelze směřovat na naše úředníky, jejichž jedinou povinností je podle zákona postupovat a řídit se jím," stojí v prohlášení na webu městského úřadu.