Prošetřovaná dotace 50 milionů korun na postavení Čapího hnízda nejsou jediné peníze, kterými daňoví poplatníci na Babišovu pýchu (dnes Achillovu patu) přispěli. Na provoz luxusního resortu ozdobeného zvířaty přilétaly každoročně agrární dotace z evropského i českého rozpočtu.
Andrej Babiš bere dotace na krávy, ovce a koně, za kterými na Čapí hnízdo utíká od lidí. Podpory dostává také na telata, kozy a na pozemky. Když pole nechá osít trávou a přemění je tak na louku, čerpá čapí ekofarma evropskou i národní finanční podporu na zatravnění.
Akciová společnost Farma Čapí hnízdo takto inkasovala od roku 2009 do předloňského jara celkem 2,3 milionu korun. Kromě toho dostává i další příspěvky, třeba na plemenného kozla, plemenného berana či na výstavu koní. Posílají je chovatelské svazy, které přerozdělují peníze od státu. Přímo ministerstvo zemědělství věnovalo Farmě Čapí hnízdo finanční podporu na „udržování a zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat".
Poprvé v roce 2014 žádala o agrární dotace pro Babišovu „zoo" u Olbramovic jeho pražská firma Imoba, momentálně vlastník Čapího hnízda. Nechala si dotovat 30 hektarů, zatravnění pozemků i chov zvířat. Celkem dostala 285 tisíc korun. I taková „almužna" stála za papírování spojené s penězi z Bruselu. S jejich donášením do Čapího hnízda je však zřejmě konec.
Dotace pro pražskou realitku
O agrární dotace totiž mohou od loňského roku žádat jen takzvaně aktivní zemědělci. Tedy ti, co mají aspoň třetinu příjmů ze zemědělství. A to realitní společnost Imoba, která vedle Čapího hnízda provozuje mimo jiné Babišovu Sokolovnu v Průhonicích, Centrum pohybové medicíny na Chodově a restauraci Columna tamtéž, není ani náhodou. Aby do čapí ekofarmy dál přicházely dotace, musel by ji Babiš opět šoupnout jinam, pod nějakou svou zemědělskou akciovku.
Necelých 300 tisíc korun, které Imoba za rok 2014 na Čapí hnízdo získala (peníze zpravidla přicházejí na účet až v následujícím roce), by za další průšvih nestály. „V roce 2015 společnost Imoba o dotaci nežádala," uvedla pro týdeník Dotyk Vladimíra Nováková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který peníze vyplácí.
V Babišově zátahu na veřejné zakázky a veřejné finanční výpomoci se přitom každá koruna počítá. Však se díky tomu majitel agro-chemicko-potravinářsko-mediálního koncernu vypracoval na dotačního krále mezi tuzemskými byznysmeny.
Andrej Babiš vytěžil z evropských dotací rekordních 4,9 miliardy korun, spočítal týdeník Dotyk vloni, před koncem jejich čerpání za rozpočtové období 2007 – 2013. Uvedená suma jsou pouze evropské peníze, bez nedílného českého spolufinancování a bez dalších národních podpor, které Agrofert využívá.
Největší suma veřejných podpor pro Agrofert proudí do bohatě dotovaného zemědělství. Hlavní balík jde takzvaně na plochu, tedy na každý hektar. Agrofert má pod sebou už 131 tisíc hektarů, což mu automaticky přihrálo kolem 700 milionů korun za loňský rok. A k tomu se přidává spousta dalších dotací na zvířata i takzvané citlivé komodity. V Česku jsou citlivé pomalu všechny, řepka zatím nikoli.
Evropské dotace čerpá Agrofert také pro své chemičky. Během uplynulého rozpočtového období do nich nateklo 1,4 miliardy korun z unijních fondů. Gró peněz šlo na ekologické projekty. Miliardář ale nepohrdne ani příspěvkem na firemní školku. Lovochemie si takto sáhla na 1,6 milionu korun.
Máme to spočítanéKolik dotací získal Babišův multifunkční kongresový areál s ekofarmou Čapí hnízdo.
42 497 827 Kč evropská dotace na výstavbu
7 499 616 Kč český příspěvek na výstavbu
2 595 682 Kč evropské a národní dotace na pozemky a zvířata
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj, Státní zemědělský intervenční fond
Čísla:
4,9 miliardy korun získal Andrej Babiš pro firmy ze skupiny Agrofert z evropských dotací (bez podílu z českého rozpočtu) v programovém období 2007–2013.
1,6 miliardy korun dostal Andrej Babiš na agrárních dotacích za necelé dva roky (2014 a část roku 2015).
1,4 miliardy korun inkasoval Andrej Babiš pro své chemičky z unijních dotací během programového období 2007–2013.
Zdroj: propočty týdeníku Dotyk, přehled příjemců podpor – ministerstvo pro místní rozvoj, Státní zemědělský intervenční fond
Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.
TÁŇA KRÁLOVÁ