Podle právníků Rekonstrukce státu vláda část změn schválených v březnu neodůvodnila a nesplnila podmínky, které takzvanou systemizaci umožňují. "Úpravy tohoto rozsahu lze přitom schválit jen za dvou podmínek - když dojde ke změně působnosti správního úřadu nebo k podstatné změně podmínek, za kterých byla systemizace schválena.

Ke změně působnosti správního úřadu zákonem přitom ani v jednom případě nedošlo," uvedl v tiskové zprávě právník a analytik Petr Bouda. Postránecký kritiku odmítl a míní, že změny byly u všech úřadů vysvětleny. "Odůvodňující materiál je dost rozsáhlý," řekl serveru iROZHLAS.cz.

Vláda změny schválila 14. března a v platnost vešly 1. dubna. Systemizace se nejvíc dotkla úřadu vlády, kde ubylo 14 služebních a šest pracovních míst. Na základě přesunu agendy úřadu na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu 13 míst vzniklo na těchto ministerstvech. Změny se dotkly i dalších ministerstev a úřadů, například Generálního finančního ředitelství.

Rekonstrukce státu kritizovala i předchozí změny, které Babišův kabinet udělal před loňskými vánočními svátky. Tehdy podle odborné skupiny vláda obešla služební zákon, ale neporušila ho. Na ministerstvech a na úřadu vlády po tomto rozhodnutí ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo 23 služebních a 50 pracovních míst. Tyto změny zkritizovala také opozice, která ve Sněmovně neúspěšně navrhovala debatu o nevynucených personálních změnách prováděných vládou v demisi.