Zkritizoval Babiše za jeho úterní výzvu, aby se okamžitě uzavřely vnější hranice schengenského prostoru a toto území se bránilo před přílivem uprchlíků.

„Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc," uvedl Andrej Babiš.

Pavel Bělobrádek po dnešnímzasedání vlády oznámil, že s jeho prohlášením zásadně nesouhlasí. „Tento názor není kompetentní a racionální, naopak je populistický. Pro nás je velmi důležité, abychom řešili příčiny krize," řekl Bělobrádek.

Česká společnost se fašizuje

Vicepremiér se ostře ohradil proti návrhům na jednoduchá řešení, „obzvláště v situaci, kdy dochází k fašizaci naší společnosti". Připomněl, že 
i v roce 2001, kdy Česká republika nebyla členem EU a měla uzavřené hranice, do ní přišlo 18 tisíc běženců.

Zdůraznil, že si přeje žít 
v demokratické liberální společnosti, která uznává základní principy tohoto státního zřízení včetně pomoci žadatelům o azyl z politických či humanitárních důvodů.

Vyslovil se také pro navýšení české pomoci zemím mimo Evropu na 300 milionů korun v příštím roce. Ty by měly zajistit migrantům důstojné podmínky k životu.

„S tímto návrhem jsem u ministra financí neuspěl, ale budu ho předkládat dál," dodal Bělobrádek.