Podle Havlíčka našli úředníci po prvním náhledu ve zprávě "poměrně velkou řadu zcela zásadních rozporů". Auditoři podle něj nebrali na zřetel zásadní požadavky a připomínky. Resort podle něj využije možnosti kompletní oponentury, protože kdyby měla být zpráva "překlopena na všechny firmy, byla by to cunami".

"Není to o tom, že bych se já na to dneska ráno podíval. Je to o tom, že vlastně po dobu celého víkendu vlastně úředníci už na tom pracovali, protože pochopitelně jsou lehce vystrašeni. A to vystrašeni ve smyslu toho, že je někdo napadá, ačkoli oni jsou toho názoru, že to bylo přerozděleno správně," prohlásil Havlíček. Dodal, že ministerstvo by postupovalo stejně, pokud by šlo o jakoukoli jinou firmu.

"Z pohledu úředníků je to určitý šok, protože oni auditorům odpovídali," řekl Brabec. Uvedl, že kvůli úniku zprávy ministři musí reagovat na to, "že jsou ukřižovávaní na základě spekulací". "Dělají se závěry na základě předběžných zpráv," řekl. Je přesvědčen o tom, že řada věcí se ve zprávě změní.

Důvěrný režim

Brabec zpochybnil některá tvrzení týkající se přesunu peněz z Operačního programu Doprava do Operačního programu Životní prostředí. "A teď tam někdo je schopen tvrdit, absolutně bez důkazů, a spekuluje o tom, že já jako bývalý historicky zaměstnanec chemického průmyslu jsem někde nahrával chemickému průmyslu a nebo průmyslu vůbec. Je to pro mě, vážení, neuvěřitelné. Je to i osobní napadení, já budu zvažovat právní kroky," prohlásil.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) zdůraznila, že zprávu resorty budou zpracovávat v režimu důvěrné. Zopakovala, že do Česka přišla nestandardní cestou, bez podpisů, elektronicky, a že sama nebude jednotlivá zjištění komentovat. NOK spadá pod její úřad.

Česko nic vracet nebude, říká Babiš

Babiš, který se tiskové konference po jednání vlády neúčastnil, vložil své firmy kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK má ale na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Babiš už v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Na vyjádření má Česko dva měsíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu, což bude trvat asi měsíc. České úřady budou mít na odpověď dva měsíce.

Hlasování o nedůvěře

Občanští demokraté v úterý navrhnou, aby situaci kolem Babiše projednala Sněmovna a zavázala vládu, ať zveřejní auditní zprávu EK, zastaví dotace bývalému Babišovu holdingu Agrofert a pověří přípravou odpovědi pro EK ministry, které do kabinetu nenavrhlo hnutí ANO. Fiala soudí, že informace ze zprávy Evropské komise o konfliktu zájmů českého premiéra jsou zdrcující.

"Pokud chce pan předseda Fiala vyvolat hlasování o nedůvěře, ať to udělá. Využiju to k tomu, abych české občany seznámil s tím, kolik peněz nemohla Česká republika vyčerpat z evropských fondů kvůli nesrovnalostem za posledních patnáct let, tedy i v době, kdy vládla ODS. Na rozdíl od tradičních demokratických stran nezpůsobila za mého působení moje bývalá firma žádné vracení peněz," napsal Babiš ČTK.