"Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo," napsal Andrej Babiš mladší v e-mailu, který policie obdržela 5. ledna 2018. O tři dny později přišla elektronická zpráva z neznámého důvodu podruhé.

Podle Babiše mladšího chtěl jeho otec, aby opustil Česko a nemohl tak vypovídat v souvislosti s vyšetřováním padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Stíhání Babišovy dcery v kauze Čapí hnízdo podle znalce nic nebrání

Předseda vlády to ale popírá. Podle něj trpí jeho syn schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Celou kauzu označil za manipulaci a tlak novinářů. Neustále ale mluvil o synově přítelkyni, u které se měl Andrej Babiš mladší na Krymu zdržovat. Odpovídal tím na otázky, proč jeho syn pobýval na Ruskem okupovaném poloostrově Krym či na Ukrajině.

Záhadná Ukrajinka

Reportéři iRozhlas.cz ve spolupráci s ukrajinskými reportéry Rádia Svobodná Evropa ověřili identitu údajné přítelkyně Babiše mladšího. Třicetiletá žena se jmenuje Jelizaveta M. a pochází z Krivého Rogu na východě Ukrajiny.

Podle ukrajinských reportérů není jasné, čím se Jelizaveta M. živí, protože nebyla nikdy oficiálně zaměstnaná. Právě na Krymu se měla s Babišem mladším seznámit. Jelizaveta M. má veřejný profil na sociální síti Vkontaktě, kde také sdílí od loňského roku řadu fotek s Andrejem Babišem mladším.

Andrej Babiš mladší
O cizích vlivech v kauze Babišova syna nic nevíme, řekla BIS sněmovní komisi

Společné fotografie na profilu pocházejí také ze začátku ledna, tedy doby, kdy premiérův syn poslal policii zmíněný e-mail. Zveřejněné fotografie na profilu Jelizavety M. však nenaznačují, že by se dělo něco neobvyklého.

Matka Jelizavety, se kterou reportéři Rádia Svobodná Evropa mluvili, řekla, že Babiše mladšího nikdy osobně neviděla. „Říkala, že ho podvedli. Udělali z něj nemocného,“ uvedla matka. Podle serveru iRozhlas má být Jelizaveta u svého přítele ve Švýcarsku. Ta se ale odmítla vyjádřit s tím, že by se měli reportéři ptát Andreje Babiše mladšího. Ten na dotazy podle iRozhlasu nereagoval.

Ukrajinka zveřejnila také fotografii, na které má své copy ozdobené Svatojiřskou stuhou. Ta představuje symbol vojenské cti v Rusku. Ukrajina ji v červnu 2017 zakázala. 

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Stíhání Babišovy dcery v kauze Čapí hnízdo podle znalce nic nebrání

Tématem se zabývají i investigativci z portálu Bellingcat. Ti potvrdili původ fotografií Andreje Babiše mladšího, jak dokládají v přiloženém tweetu. Pořízeny byly na Krymu, první fotografie v tweetu je z Moskvy, v pozadí na ni je stadion Lužniki.