Podle serveru Investigace.cz Babiš ve svých majetkových přiznáních neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Černošický úřad se snaží ověřit, zda Babiš spáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Bývalý premiér už dříve v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Legální cesta není

Ministerstvo vnitra podle černošického úřadu v odpovědi uvedlo, že "v současné době neexistuje legální možnost, jak v rámci mezinárodního právního styku dožádat dokumenty potřebné pro prověření došlého oznámení". Podobně úřadu při obstarávání dokumentů nepomohly ani žádosti, které odeslal na ministerstva spravedlnosti a zahraničních věcí.

V případě firem Blakey Finance Limited na Britských Panenských ostrovech a Boyne Holding L.L.C. registrované ve Washingtonu bylo prověřování možného přestupku s ohledem na metodiku ministerstva spravedlnosti odloženo kvůli promlčení. Černošický úřad tak pokračuje už jen v prověřování části podnětu, která se týkala neuvedení společnosti SCP Bigaud se sídlem v Monaku v prohlášení do centrálního registru oznámení v roce 2021. Pokud se nepodaří získat dokumenty potřebné pro prověření tohoto oznámení, odpovědnost za tento přestupek zanikne 1. července, uvedl úřad.

Bývalý ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Vladislav Husák (na snímku z 18. července 2018).
Vladislav Husák nepovede policejní školu, Rakušan zrušil jeho pověření

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu Babiš poslal přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře. V dokumentech souvisejících s kauzou podle Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun. Babiš prohlásil, že nemovitosti s využitím poměrně složité sítě zahraničních firem nakupoval na doporučení realitní kanceláře.

Babiš trvale bydlí v Průhonicích a příslušným úřadem obce s rozšířenou působností je pro něj Městský úřad Černošice. Úřad řešil i kauzu střetu zájmů premiéra kvůli tomu, že ovládá média, a v září mu uložil za přestupek pokutu 250 tisíc korun. Premiér se proti pokutě odvolal a Středočeský kraj pokutu zrušil, rozhodnutí je pravomocné.