Krátce před desátou hodinou dorazilo do Boleslavi auto s velkou železnou bednou. Byl to tolik očekávaný babybox, kterých je po republice jen několik.
Právě Mladá Boleslav je podle duchovního otce babyboxů Ludvíka Hesse městem, kde se dá očekávat zájem o toto zařízení. „Je zde velké množství zahraničních dělnic. Jsem si poměrně jistý, že to jsou naši potencionální dárkyně,“ řekl Boleslavskému deníku Hess.

K babyboxu vede z ulice chodníček. Kolem něj budou ještě vysazeny keře a umístěno zábradlí. Matky se tak nebudou muset bát, že je někdo uvidí. Jakmile matka do babyboxu dítě umístí, rozjede se velká akce. V místnosti se stálou zdravotnickou službou se rozezní signalizace. „Zároveň pager zprostředkuje informaci do osmi mobilních telefonů,“ vysvětluje Ludvík Hess.

Samotná schránka váží kolem 150 kilogramů a podle Hesse je v ní asi tisícovka součástek. „Permanentně je vytápěna a ventilo-vána. Ve chvíli, kdy se do ní vloží dítě, se začne teplota zvyšo-vat z 28 na 37 stupňů Celsia,“ popsal její výhody duchovní otec babyboxů.
Slavnostního otevření se babybox v Mladé Boleslavi dočká 1. května.

(tj)