„Nepřipouštím žádné pochybení," řekl Augustin, jeden z lékařů ambulance v Havířově-Podlesí, v jejichž péči útočnice skončila po propuštění z léčebny. Dál se k případu odmítl i s ohledem na lékařské tajemství a policejní vyšetřování vyjadřovat.

Stejně tak popírá pochybení Okresní soud v Karviné, kterému byl svěřen dohled nad dodržováním předepsané ambulantní péče. Místopředseda soudu Babušek řekl, že nemá informace, že by žena léčbu nepodstupovala. „Kontrola je ale v gesci lékaře. Soud se léčbou zabývá co dva roky. V tomto případě by to bylo až v roce 2015. Do té doby je lékař povinen nás o případných problémech informovat – tedy v případě, kdy by se pacientka neléčila nebo by lékař zjistil, že je léčba neúčinná," uvedl.

Žádné zprávy o porušení pravidel léčby podle Babuška soud od lékaře nedostal. „Vycházíme v tuto chvíli tedy z toho, že léčba probíhala řádně. Pokud ne, pochybil lékař, že nás o tom neinformoval," uvedl místopředseda sou­du.

Ústavní léčba po prvním útoku

Poprvé zaútočila psychicky nemocná žena v roce 2012 v Havířově. Vzala si tehdy jako rukojmí sedmiletou školačku a pobodala tamní vychovatelku, která dívku zachránila. Po tomto útoku ženě soud nařídil ústavní léčbu. Tu absolvovala v Psychiatrické nemocnici Opava, jejíž ředitel Ivan Drábek dnes na funkci rezignoval. Letos v únoru byla z léčebny na základě rozhodnutí Okresního soudu v Opavě propuštěna. Ústavní léčbu soud změnil na ambulantní.

Žena opustila nemocnici v únoru, po úspěchu žádosti lékařů léčebny o propuštění u opavského soudu. Podle lékařů byla žena vyléčena, uvědomovala si svůj čin, litovala ho a vytvořila si nadhled. Dnes už bývalý ředitel léčebny Drábek ČTK řekl, že jeho pracovníci chybu neudělali. Žena splňovala podmínky pro propuštění. Svou rezignaci tak zdůvodňuje mediálním tlakem, věkem a zdravotním stavem. Dnes ji předal ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi, když byl v Praze okolnosti léčby mladé ženy vysvětlovat.