Bárta v současné době nemá žádnou funkci ve vládě, ani ve sněmovně, je řadovým poslancem. Klíčová postava Věcí veřejných čelí policejní žádosti o vydání k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Sněmovní mandátový a imunitní výbor by o ní měl jednat v úterý, tedy ve stejný den, kdy budou poslanci VV volit svého nového šéfa.

Má nahradit Karolínu Peake, která se na začátku července stala vicepremiérkou a bude předsedkyní legislativní rady vlády. Předseda VV Radek John, který je nyní také bez vládního a sněmovního angažmá, dal v médiích najevo, že o funkci předsedy klubu zájem nemá.

Několik poslanců VV dnes ČTK řeklo, že vědí o Bártově kandidatuře a podporují ji. Zdůvodňují to většinou tím, že Bárta je výraznou postavou strany, zastupuje ji na klíčových schůzkách a měl by k tomu mít odpovídající funkci. „Myslím si, že pan Bárta určitě kandidovat bude na tento post a bylo by to v podstatě jakési zoficiálnění jeho postavení v rámci poslaneckého klubu, protože, jak víte, vzdal se kandidatury na předsedu a místopředsedu strany, ale je naším vyjednavačem a v této pozici bychom si ho rádi zanechali,“ řekla místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová.

„Kampaň, která byla kolem Bárty, byla velmi zkreslená. Z mého pohledu není vůbec nic proti ničemu, kdyby on kandidoval, ale rozhodně bych s tím problém neměl,“ řekl poslanec a zdravotní expert VV Jiří Štětina.

V klubu ale zaznívají i hlasy proti zvolení Bárty do čela poslanců VV. „Já dám svůj hlas někomu jinému. Nejlépe bych si představoval Milana Šťovíčka jako předsedu klubu, ale zatím není jasné, zda by na to jako starosta Litvínova měl čas,“ řekl jeden z poslanců VV. Kandidaturu na předsedu klubu zvažuje také ekonomický expert VV Radim Vysloužil. Podle poslanců VV se bude o novém šéfovi klubu rozhodovat až na samotném jednání klubu.