Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bárta chce po rozsudku odvolacího soudu kandidovat na šéfa VV

Praha - Vít Bárta se bude ucházet o křeslo předsedy Věcí veřejných. Vyhoví tak řadě nominací, které podle svých slov obdržel od regionálních organizací strany. Ke kandidatuře na šéfa VV se rozhodl po zveřejnění rozsudku odvolacího soudu.

19.12.2012 3
SDÍLEJ:

Vít BártaFoto: Deník/Divíšek Martin

Podle něj se nedopustil uplácení někdejších stranických kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Bárta to oznámil na podvečerní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

Podle exministra dopravy byly Kočí a Škárka „loutky", které ho měly diskreditovat ve snaze očistit ministerstvo od stavební lobby, která předražuje nejen dálnice. „Proto jsem se na základě tohoto rozsudku a jeho komentáře rozhodl vyhovět řadě nominací, které jsem dostal od klubů z VV," řekl Bárta.

Na šéfa strany bude kandidovat se snahou zlevnit potraviny a výstavbu dálnic. Bárta tak spojí dvě oblasti, kterým se při svém politickém angažmá věnuje či věnoval.

Bárta byl nepravomocně odsouzen za korupci. Podle soudce měl uplácet Kočí a Škárku tím, že jim nabídl finanční půjčky za podmínek výhodnějších než jsou běžně na bankovním trhu. Odvolací soud ovšem nařídil případ znovu projednat. Bárta podle rozhodnutí soudu rozhodně poslance neuplácel - není žádný důkaz, že nešlo o půjčky, jak se Bárta hájil. Rozhodnutí soudu zveřejnil server IHNED.cz.

Dosavadní předseda malé sněmovní strany Radek John na konci října oznámil, že už stranu vést nechce. Bývalý ministr vnitra začal pracovat ve vydavatelství mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Bárta je významným sponzorem strany a bývá označován za hlavní mozek VV.

Odvolací soud: Bárta trestný čin nespáchal

Někdejší šéf poslaneckého klubu VV a bývalý ministr dopravy Vít Bárta se podle odvolacího soudu nedopustil trestného činu, když svým tehdejším spolustraníkům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí předal bezúročné půjčky. Vyplývá to z usnesení Městského soudu v Praze, které ve středu na svých webových stránkách zveřejnil server IHNED.cz. Bárta se na jeho základě bude ucházet o křeslo předsedy VV.

Obvodní soud pro Prahu 5 podle odvolacího senátu správně provedl dokazování a vyhodnotil důkazy. Městský soud se s ním shodl v tom, že neuvěřil Škárkovi a Kočí, že jim Bárta dal úplatky 500.000 a 170.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy. Naopak souhlasí s tím, že šlo o bezúročné půjčky.

"Odvolací soud by mohl nyní polemizovat s právními úvahami obvodního soudu o charakteru bezúročné půjčky jako úplatku… nicméně toto je již irelevantní, " uvedla v usnesení předsedkyně senátu Jarmila Löffelmannová. Odkázala přitom na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož nemá být poslanec nadále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita, skutek se totiž odehrál ve Sněmovně.

Podle odvolacího soudu tak lze politika stíhat již pouze za to, že předal Škárkovi a Kočí v restauraci půjčku. Aby to byl úplatek, musel by však částku poskytnout „v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu". To se podle senátu nestalo. „Za této situace nelze jinak než uzavřít, že jednání obžalovaného B… nenaplňuje znaky žalovaného ani jiného trestného činu," uzavřela soudkyně.

„Vážím si rozhodnutí odvolacího soudu, že mé jednání nenaplňuje znaky žalovaného ani jiného trestného činu," prohlásil Bárta. Dodal, že i odvolací soud uvedl, že Škárka a Kočí z něj zákeřně vylákali půjčku, kterou obrátili v úplatek, aby ho zdiskreditovali. „Nicméně Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí jsou pouze loutky, které mne měly diskreditovat v mé snaze očistit ministerstvo dopravy od stavební lobby předražující nejenom české dálnice," řekl Bárta.

Odvolací senát pak uznal jako důvodné i odvolání Škárky a státní zástupkyně. Poslanci se nelíbilo, že ho žalobkyně vinila z přijetí úplatku, prvoinstanční soudce ho ale odsoudil za podvod. Neshodoval se prý ani popis děje. Předsedkyně senátu mu dala za pravdu a uvedla, že se obvodní soud v tomto případě porušil zásadu, podle které může být člověk odsouzen pouze za takový skutek, ze kterého je obžalován.

Navíc se Škárka podle Löffelmannové nemohl dopustit podvodu tím, že chtěl peníze od Bárty použít k jeho veřejné a politické diskreditaci. „Chybí úmysl se majetkově obohatit, což je podstatný znak trestného činu podvodu," uvedla. Poslanec se podle ní není vinen ani tím, že přijal úplatek.

„Já ani můj právní zástupce jsme doposud nedostali rozhodnutí odvolacího soudu. Poté, co se s ním seznámím, tak určitě na to budeme nějakým způsobem reagovat," řekl novinářům ve Sněmovně Škárka.

Městský soud nařídil obvodnímu soudu, aby kauzu znovu projednal. Líčení je nařízeno na 23. ledna, soudce Jan Šott se bude muset názorem senátu řídit.

Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500.000 a 170.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek převzal a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou.

Bártu potrestal prvoinstanční soud 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou, Škárka (dříve VV) si vyslechl verdikt s nepodmíněným trestem tří let vězení a zákazem činnosti.

Chronologie kauzy údajného uplácení ve straně Věci veřejné

Přehled hlavních událostí týkajících se případu údajné korupce, z níž byl obžalován poslanec Věcí veřejných (VV) Vít Bárta a nezařazený poslanec Jaroslav Škárka:

2011

29. března – Podle tvrzení poslanců VV Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky jim neformální lídr strany a tehdejší ministr dopravy Vít Bárta předal úplatek za loajalitu. Kočí měla dostat půl milionu, Škárka 170.000 korun.

4. dubna – Případ se dostal na veřejnost. Týdeník Respekt napsal, že má tajně pořízenou nahrávku, na níž poslanec a místopředseda VV Jaroslav Škárka mluví o tom, že dostává od lidí kolem Bárty peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Když Respekt informaci zveřejnil, Škárka svá slova nejprve označil za mystifikaci. Později to odvolal s tím, že v předchozích měsících a týdnech dostával za loajalitu a mlčení o stranických sponzorech desetitisíce korun.

5. dubna – Škárka na policii oznámil převzetí peněz od Bárty. Škárka jednu z bankovek rozměnil, kvůli čemuž posléze čelil podezření, že si chtěl peníze nechat. Mimořádně svolaná rada VV Škárku vyloučila ze strany i poslaneckého klu­bu.

6. dubna – Škárka předal státnímu zastupitelství obálku s penězi, které měl dostat od Bárty. Na úřad rovněž přinesl dokumenty o zákulisí VV. Bárta připustil, že peníze Škárkovi dal, ale byla to prý půjčka, o kterou ho Škárka žádal kvůli svým finančním problémům.

7. dubna – Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí oznámila, že i ona dostala od Bárty úplatek. Obálku s půl milionem korun podle svých slov dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o peníze nemá zájem. Kočí byla ještě týž den vyloučena ze sněmovní frakce VV i ze strany.

8. dubna – Bárta rezignoval na funkci ministra dopravy. Svůj krok zdůvodnil tím, že nechce zatěžovat akceschopnost vlády a poškozovat VV. Prezident přijal Bártovu demisi 21. dubna.

24. června – Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání Bárty a Škárky k trestnímu stíhání.

12. července – Poslanci VV zvolili Bártu předsedou poslaneckého klubu; v jeho čele stál do dubna 2012.

30. srpna – Sněmovna Bártu a Škárku vydala k trestnímu stíhání.

6. září – Policie obvinila Bártu z podplácení a Škárku z přijetí úplatku.

2012

5. března – Před Obvodním soudem pro Prahu 5 bylo pod vedením předsedy senátu Jana Šotta zahájeno hlavní líčení.

13. dubna – Soud vyměřil Bártovi 18 měsíců s podmínečným odkladem na 2,5 roku za to, že bezúročnými půjčkami uplácel bývalé stranické kolegy. Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho zdiskreditoval. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně. Bárta se navíc obrátil na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

22. května – Grémium VV Bártovi obnovilo členství ve straně, které si pozastavil v dubnu po vynesení rozsudku.

19. října – Nejvyšší soud oznámil, že kvůli poslanecké imunitě nebude Bárta dále souzen za to, že spolustraníkům nabídl výhodnou půjčku. Imunita se ale podle soudu nevztahuje na údajné podplácení Škárky a Kočí.

14. listopadu – Pražský městský soud vrátil případ poslanců Bárty a Škárky k novému projednání obvodnímu soudu, který se má případem zabývat koncem ledna 2013.

19. prosince – Byl zveřejněn listopadový verdikt odvolacího soudu. Bárta oznámil, že se bude ucházet o křeslo předsedy VV.

Autor: ČTK

19.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku: Ivan Bartoš
51

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš nenadchl

Audi A7 Sportback.
23

Tohle je nové Audi A7 Sportback. Dostalo spoustu nové techniky

Osvobozené, ale v troskách. Syrské město Rakká bylo během bojů úplně zničeno

Město Rakká, které představovalo hlavní syrskou pevnost Islámského státu, bylo dobyto, ale je zničené, plné výbušnin a bez elektřiny a tekoucí vody.

O obchodu se zatím bavit nebudeme, odmítla Merkelová Mayovou

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová a nizozemský premiér Mark Rutte zamítli žádost britské premiérky Theresy Mayové, aby se téma jednání o brexitu přesunulo na obchod.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Nejstarší česká univerzita dnes volí nového rektora

Univerzita Karlova v Praze bude dnes volit rektora. Funkci šéfa největší a nejstarší univerzity v Česku obhajuje současný rektor Tomáš Zima, který školu vede od února 2014. Proti němu kandiduje biolog Jan Černý, který je od roku 1990 prvním kandidátem na rektora z přírodovědecké fakulty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení