Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bárta potvrdil, že bude kandidovat na šéfa VV

Praha -Ministr dopravy Vít Bárta bude kandidovat na předsedu vládních Věcí veřejných (VV). Po současném šéfovi VV a ministru vnitra Radku Johnovi je Bárta druhým politikem VV, který svoji kandidaturu oznámil.

27.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ministr dopravy Vít BártaFoto: Deník/Dlouhý Hynek

John před zhruba 14 dny řekl, že chce křeslo obhajovat. Bárta ale počítá s tím, že John by se stal čestným předsedou strany. Členové VV by měli předsedu volit v květnu.

„Moje kandidatura bude spojena s churchillovskou vizí krve, potu a slz – z VV chci udělat středovou liberální stranu, zasadit se před regionálními volbami o růst krajských osobností a program a vyčistit kraje od kmotrů,“ řekl Bárta Právu. Blesku sdělil, že jako svoji základní strategii nabízí to, že bude umět říkat „ne“: „Chci středovou stranu liberálních hodnot a na všechny nápady na to nejít vlevo či vpravo jsem připraven říkat ne.“

K budoucí roli Johna Bárta uvedl, že by se stal čestným předsedou VV. „Radek jakožto zakladatel celorepublikových VV a nositel idejí spravedlnosti a solidarity by měl mít právo veta na úrovni nejužšího vedení strany,“ řekl Právu. „Kandidovat budu jen tehdy, že by se Radek John stal čestným předsedou a měl právo veta na záležitosti v předsednictvu,“ dodal Bárta v rozhovoru pro Blesk.

Právu Bárta řekl, že za svou pravou ruku – tedy na funkci výkonného místopředsedy, jímž je teď Jaroslav Škárka – by si zvolil nynější místopředsedkyni Karolínu Peake. „Považuji ji za nositelku konzervativních rodinných hodnot, která bude vyrovnávat mé liberálně-středové snahy,“ uvedl. Dodal, že jeho manželka a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová by měla být místopředsedky­ní VV.

Bárta dosud s oznámením, zda bude kandidovat, váhal, i když ho k tomu někteří členové strany vyzývali. V předchozích týdnech tvrdil, že by měl zájem o křeslo řadového místopředsedy VV a že bude s velkým zájmem sledovat kandidatury a volby šéfa nejmenší vládní strany, neboť je přesvědčen, „že je to jedna ze základních emancipačních aktivit, kterými strana letos projde“.

Bárta je nicméně už nyní ve straně i mimo ni považován za faktického lídra VV a jeho slovo mívá větší váhu než slovo zvolených funkcionářů VV včetně předsedy. Před zhruba 14 dny řekl, že kandidovat nehodlá. V novinových rozhovorech minulý týden ale změnil názor a uvedl, že se o víkendu poradí o své kandidatuře s manželkou. Ta Právu minulý týden řekla, že sama bude volit Johna.

Ostatní váhají

John oznámil svůj záměr obhajovat křeslo 11. března. Navíc chce, aby kandidovali i Klasnová, Peake a poslanci VV Milan Šťovíček a Petr Skokan. Ti všichni ale s kandidaturou váhají.

John v první polovině března řekl, že Bárta by měl být ve vedení strany. „Je jedním z nejvýznamnějších mozků VV. Bylo by absurdní, kdyby nepřispěl svým dílem,“ řekl tehdy. Podobně se vyjadřovali i politici VV, kteří Bártu vyzývali ke kandidatuře na předsedu strany.

Politici VV Bártovu kandidaturu vítají a myslí si, že John by po jejím oznámení neměl boj vzdávat předem. Peake ke kandidatuře Bárty řekla LN: „Výborně, jsem jen ráda. O to zajímavější může přímá volba být.“ Souboj Bárty s Johnem podle ní může být velmi zajímavý, podobně se vyjádřil Škárka. „Jsem rád, že se pan Bárta takto rozhodl, několikrát jsem ho k tomu vyzýval,“ dodal Škárka.

LN píšou, že členové VV se vesměs omezují na konstatování, že si výsledek souboje o předsedu netroufají odhadovat, ale jsou rádi, že John má v Bártovi konkurenta. „Je to velice dobře. Nedovoluji si odhadnout výsledek. Současný předseda strany má také širokou podporu,“ řekl LN ministr školství Josef Dobeš.

Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Širší vedení strany – rada VV – pak ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci straničtí příznivci vybírat v květnovém elektronickém hlasování. Jeho výsledky by měly být známy do 23. května.

Předsedu strany pak bude muset ještě ve funkci potvrdit celostátní konference VV, která se odehraje 28. a 29. května, pravděpodobně mimo Prahu.

Vizitka Víta Bárty

Datum a místo narození: 5. prosince 1973, Praha

Vzdělání: absolvoval střední zdravotnickou školu; po nedokončeném studiu medicíny vystudoval Policejní akademii (PA) ČR v Praze; titul JUDr. získal na bratislavské Akademii policejního sboru; studuje doktorský program na PA

Zaměstnání: v roce 1992 založil ještě na studiích firmu ABL (Agentura bílého lva), původně jako pořadatelskou a později bezpečnostní agenturu; v roce 2009 to byla největší ryze česká bezpečnostní agentura a třetí největší bezpečnostní služba působící na území ČR; před vstupem do politiky působil jako její generální ředitel, z funkce odešel v únoru 2010, vzdal se i dalších pozic ve firmě; v červenci toho roku svůj poloviční podíl v ABL prodal kvůli angažmá v politice bratrovi a řediteli firmy Matěji Bártovi a jeho manželce (kupní cena bude uhrazena postupně v ročních splátkách vázaných na výsledky firmy)

Působení v dalších firmách: podle internetového obchodního rejstříku je od roku 2008 společníkem ve firmě BF Development s.r.o., jež se zabývá správou nemovitostí

Působení v politice: jako nestraník na kandidátce VV byl loni v květnu zvolen poslancem (uspěl jako trojka na pražské kandidátce VV); působil jako manažer volební kampaně VV pro loňské sněmovní volby; členem VV se stal v květnu; byl jedním z hlavních povolebních vyjednávačů VV o vládě

Členství v profesních organizacích: zakládající prezident sdružení největších bezpečnostních služeb v ČR Security Club, působil či působí v mezinárodním sdružení bezpečnostních manažerů ASIS International

Rodina: ženatý, bezdětný; loni v červenci se oženil s místopředsedkyní sněmovny za VV Kateřinou Klasnovou

Ostatní:

* Pochází z lékařské rodiny, jeho pradědeček patřil k zakladatelům nemocnice na Vinohradech a pracoval také na meziválečném ministerstvu zdravotnictví.
* V politice se angažuje Bártova matka, která do loňského října působila v zastupitelstvu Prahy 1,
* Je považován za jednoho z hlavních sponzorů a faktického lídra VV; spolu s dalšími podnikateli založil Klub angažovaných podnikatelů (KAP), který v srpnu 2009 poskytl straně sponzorský dar 12 milionů korun; KAP dal straně deset milionů na volební kampaň i loni v březnu.
* Kvůli vazbám VV na firmu ABL se premiér a předseda ODS Petr Nečas loni v rámci povolebních vyjednávání vyjadřoval rezervovaně k požadavku VV na křeslo ministra vnitra pro předsedu VV Radka Johna. Když John křeslo ministra vnitra získal, Nečas svá slova zmírnil – zástupci VV ho prý ujistili, že se ABL transakcí s vnitrem nezúčastní. Matěj Bárta, jenž od svého bratra Víta odkoupil jeho podíl v ABL, uvedl, že společnost ABL se nebude účastnit tendrů v resortech, které budou spadat pod správu VV.
* Letos v lednu Bárta čelil tlaku na své odstoupení kvůli dokumentům o sledování představitelů Prahy 11 před čtyřmi lety včetně někdejší starostky Marty Šorfové (ODS), které zveřejnila MfDnes. Bezpečnostní agentura ABL podle Bárty nepřijímala objednávky ke sledování politiků a žádného z politiků nediskreditovala. Dokumenty jsou podle něj silně manipulovány.
* V lednu se Bárta dopisem omluvil Nečasovi za výrok, který se objevil na sociální síti Facebook. V souvislosti se spory kolem výběru nového policejního prezidenta v něm stálo, že se premiér „začíná chovat jak malé děcko“. Výrok Bárta označil za politicky nevhodný.
* Letos v únoru kritizovaly obě komory parlamentu materiál ministerstva dopravy s plánovaným rozvojem dopravní infrastruktury do roku 2025, tzv. superkoncepci.
* Bártova maželka Klasnová loni v říjnu v dopise představitelům VV kritizovala dominantní roli Bárty ve VV a údajnou totalitu, která kvůli němu ve straně vládne. Zároveň oznámila, že rezignuje na svou funkci a ze strany vystoupí. Dopis později nechtěla komentovat, ale jeho pravost nezpochybnila. Následně uvedla, že se ve straně necítí být pouhou loutkou.

Autor: ČTK

27.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Setkání studentů s prezidentskými kandidáty
16

Respektovali byste premiéra? Studenti se ptali adeptů o prezidentský post

Jiří Menzel.
8

Režisér Jiří Menzel prodělal prý náročnou operaci. Leží v umělém spánku

Kandidáti odsoudili útok na děti z Teplic. Být táta, nařežu vám, řekl Topolánek

/VIDEO/ Jasný vzkaz vyslali uchazeči o Hrad těm, kdo se ohavně strefovali do prvňáčků ZŠ Plynárenská v Teplicích. „Kdybych byl táta, tak vám nařežu,“ řekl v debatě Deníku Mirek Topolánek.

Primátorská rezidence skrývá luxusní prostory. Žil zde však jen jeden primátor

Rezidence primátora hlavního města Praha vznikla v nové budově Ústřední knihovny ve 20. letech minulého století. Kromě jednoho primátora, Karla Baxy, ji však všichni ostatní primátoři užívali pouze jako reprezentační prostory. Secesní a art deco interiér rezidence bude ve středu hostit hejtmanské setkání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Mluvit se bude o plnění koaličního programu pražské vlády, dopravě a kompetenci hlavního města v porovnání s městskými částmi. 

Zásadní reformu vzdělávání brzdí i rodiče, shodli se odborníci

Zásadní reformu vzdělávacího systému brzdí kromě nedostatku peněz ve školství i postoj rodičů, kteří od škol očekávají klasické metody výuky. Shodli se na tom školští odborníci v diskuzi na dnešní konferenci Perpetuum. Lidé si podle nich neuvědomují, že tématika školství souvisí s budoucí prosperitou země a ovlivní kvalitu života jejich dětí. 

Borat se nabídl, že zaplatí pokutu za české turisty v Kazachstánu

Herec Sacha Baron Cohen, představitel hlavní role ve filmu Borat, se nabídl zaplatit pokutu za české turisty, které minulý týden v Kazachstánu zadržela místní policie. Vadilo jí, že se na náměstí v Astaně chtěli vyfotit v boratovských plavkách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT