Informaci jako první přinesl server PrahaIN.cz, podle kterého měla být pětasedmdesátiletému politikovi diagnostikována vážná choroba a byl uveden do umělého spánku. Server se odvolal na tři zdroje z Poslanecké sněmovny.

Hradní kancléřka Jana Vohralíková
Kancléřka Jana Vohralíková: Když odešel Mynář, lidem na Hradě se ulevilo

Mluvčí SPD Barbora Štastná i předseda hnutí Tomio Okamura požádali o respekt a zdrženlivost při informování o stavu Jaroslava Bašty. „Všichni našemu bývalému prezidentskému kandidátovi přejeme hodně sil a myslíme na něj,“ uvedla Štastná.

Podpora SPD

Vážné zdravotní potíže Bašty mrzí poslankyni SPD Karlu Maříkovou.

 „Poznala jsem ho jako velice skromného a neobyčejného člověka s mnoha životními zkušenostmi. V tuto chvíli vzhledem k jeho soukromí bych všechny chtěla poprosit, aby byli ohleduplní při vyjadřování o jeho zdravotním stavu. Panu Baštovi přeji mnoho sil, máme ho všichni v poslaneckém klubu SPD moc rádi,“ vzkázala.

Bašte je poslancem za SPD od roku 2021. Dříve byl členem ČSSD.

Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.Poslanec za SPD a bývalý velvyslanec v Moskvě a Kyjevě Jaroslav Bašta.Zdroj: Deník/Zbyněk PecákJaroslav Bašta vystudoval archeologii, ale po srpnové okupaci se musel živit jako dělník. Podepsal Chartu 77 a byl dva a půl roku v komunistickém vězení. Po listopadu 1989 zakládal zpravodajské služby demokratického státu, byl ministrem ve vládě Miloše Zemana, kde měl na starost akci Čisté ruce.

Posléze působil jako velvyslanec v Kyjevě a Moskvě. V lednovém rozhovoru pro Deník uvedl, že Rusko nemá k útoku na Ukrajinu žádný důvod. Po agresi přiznal, že se mýlil.