"V tuto chvíli mají záchranáři za sebou ranní brífink. S velitelem vojenské základny je konzultována jak situace na místě, tak postup. Je vytipováváno přesné místo nasazení," uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená.

Do Libanonu zamířily čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. "(Český) tým si vybuduje základnu a podle pokynů libanonských záchranářů se zapojí do záchranných prací," uvedl před odletem ministr vnitra Jan Hamáček.

Ničivá exploze si podle libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádala na 137 mrtvých a kolem 5000 zraněných. Agentura Reuters nyní píše o 145 zemřelých. Mnoho lidí se stále pohřešuje. Podle informací české diplomacie mezi oběťmi nejsou čeští občané.

Rozsáhlé škody

Tragédii podle úřadů způsobil požár v přístavním skladu, kde bylo uloženo asi 2750 tun dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. Mohutná tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu a podle bejrútského guvernéra Marvána Abbúda ztratilo domov až 300.000 lidí.

ČR pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra. Blízkovýchodní země se vzpamatovává z úterního ničivého výbuchu chemikálií v bejrútském přístavu. Vnitro má v plánu poslat příští týden do Libanonu léky a zdravotní pomůcky, jejichž seznam dnes převzalo od libanonské velvyslankyně Rúly Hamdánové. Čeští záchranáři, kteří jsou už v Bejrútu, čekají podle mluvčího pražských hasičů na určení místa, kam budou vysláni.

Do Bejrútu odletělo 36 českých záchranářů, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve středu večer. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka dnes před 13:00 ČTK řekl, že tým nyní čeká na informace, na jakou pozici by měli být záchranáři vysláni. Jak dlouho v Bejrútu zůstanou, není rozhodnuto. Odhadl, že to bude pět nebo šest dnů. "Je to dáno tím, jak dlouho může člověk přežít v sutinách, to je tak pět dnů," uvedl Kavka.

Po návratu do Česka pak záchranáře v souvislosti s koronavirovou nákazou čeká lékařská prohlídka a karanténa. Hasiči mají podle mluvčího s sebou kvůli riziku ochranné pomůcky, vědí, jak se mají chovat, a předpokládají, že se mohou dostat do styku s nakaženým.

S velvyslankyní Hamdánovou se dnes v Praze sešel náměstek ministra Jakub Kulhánek. "Poděkovala za pomoc a předala seznam potřebných léků a lékařských pomůcek. Zásilku bychom mohli poslat příští týden. Prověříme i možnost vyslání lékařů," uvedl úřad na twitteru.