Do konce června se podle jeho úřadu mají vypořádat připomínky. Na podzim ho na stůl dostane vláda, řekl dnes v Miami Bělobrádek, který zahájil pětidenní pracovní návštěvu Floridy. Jedná zde o možnostech spolupráce ve výzkumu a dalších obchodních příležitostech pro české firmy.

Sobotní MF Dnes napsala, že jsou evropské dotace pro výzkum ohroženy. Vládní sekce pro vědu, výzkum a inovace podle deníku nepředložila vládě konečnou podobu dokumentu, bez kterého by se ČR k dotacím nedostalo. K první verzi měla EK výhrady, dokument měl být hotov na konci minulého roku. Pokud se podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka nesplní předběžná podmínka dokončení dokumentu podle představ komise do konce roku, může EK pozastavit platby, uvedl list.

„RIS3 strategie bude určitě schválena. V Bruselu jsme byli ve čtvrtek za eurokomisařem pro výzkum, vědu a inovace (Carlosem Moedasem) kvůli vědě, výzkumu a jejich připomínkám a doporučením, které jsme z velké části vyřešili národní politikou. Komise vše akceptovala. Jsme dohodnuti, že my dodáme ještě nějaké požadované argumenty a vše bude do konce června vyřešeno," oponuje Bělobrádek.

O stavu dokumentu podle něj úřad pravidelně informuje vládu. „Bylo by možná dobré, kdyby si tyto zprávy členové vlády také přečetli," poznamenal.

Podle MF Dnes Evropská komise tvrdí, že připravovaný dokument RIS3 například nedostatečně stanovuje, jakým způsobem budou vybírány obory, na které by ČR mělo čerpat dotace, nebo že chybí jasné určení výše investic na vědu a inovace jak na národní, tak na krajské úrovni. Dokument již dříve kritizovali podnikatelé i vědci kvůli nedostatečnému zapojení regionálních subjektů, které se na přípravě podílely.