A neviděli se ten den poprvé. Už odpoledne spolu dvě hodiny mluvili o budoucnosti blobu v Praze.

Primátor Pavel Bém tvrdil, že návrh knihovny Jana Kaplického chce v metropoli mít.

„Nechci se vyjadřovat ke vzhledu. Já sám bych vybral jiný projekt, ne tak futuristický. Chci knihovnu a pana architekta si nesmírně vážím,“ pronesl na úvod diskuse Bém.

Podle něj ale budou největší potíže s umístěním stavby na Letné. „Soutěž byla vypsána na jiný pozemek. Změnu územního plánu musejí odhlasovat zastupitelé,“ řekl primátor.

„Mám tu kopii územního plánu, kde je jasně vyhrazený čtverec na církevní a kulturní stavbu,“ kontroval Kaplický, který hodlá pražským zastupitelům projekt představit.

Podle Béma neudělal chybu architekt vítězného návrhu Kaplický, ale zadavatel soutěže (Národní knihovna, poznámka redakce), když zvolil špatné pozemky.

„Měli bychom se koukat do budoucnosti, co bude s knihovnou dál,“ zmínil architekt, který je smířlivý s tím, že stavbu posune směrem do pláně, či upraví její barvu.

„Bém chce sestavit pracovní skupinu z odborníků – zástupců ministerstva kultury, architektů, odborníků z magistrátního útvaru rozvoje. Pro knihovnu chce najít jiné místo.

O jiných místech nebudeme hovořit, to bychom si zkazili náladu,“ reagoval architekt, který zároveň pozval pražského primátora do Londýna, aby navštívil renomovanou restauraci, kam chodila i princezna Diana.

Bém pozvání přijal. Kaplický navrhl, že letadlo by mu mohl zajistit prezident Klaus.
V hlasování diváků v průběhu přímého přenosu se 69 procent hlasujících vyjádřilo pro stavbu knihovny na Letné.