Vedení metropole i část opozice se shoduje v tom, že primátorova delší nepřítomnost běžný chod magistrátu neovlivnila. "U některých strategických rozhodnutí se ale čeká na jeho názor," řekl dnes ČTK opoziční zastupitel a předseda finančního výboru města Petr Hulinský (ČSSD).

Bém podle něho bude muset řešit například to, jak se letos doplatí práce na rozestavěném úseku metra z Ládví do Letňan. Další věcí je podle Hulinského plánovaná výstavba Národní knihovny na Letné. Vítězný návrh nové budovy Jana Kaplického je prý větší, než se předpokládalo, a bude se muset rozhodnout o přemístění tramvajové smyčky, úpravách budoucího automobilového okruhu a poskytnutí dalších pozemků. "To nejde dělat bez primátora," poznamenal Hulinský.

Primátor odcestoval do Himálaje se skupinou dalších horolezců 23. března s cílem pokusit se zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. Podařilo se mu to 18. května z nepálské strany. Původně chtěl lézt severní stranou, čínská pohraniční stráž ho však nepustila do Tibetu.

Bém se stal desátým Čechem, který pokořil himálajskou velehoru. Béma při výstupu doprovázeli dva šerpové. O dva dny ho "předběhla" vůbec první Češka Klára Poláčková, která vystoupila na vrchol Mount Everestu z Tibetu.

Městská rada schválila primátorovi kvůli horolezecké výpravě neplacené volno, a to do pátku 25. května. O jeden den je překročí.

Na Béma, který je také prvním místopředsedou ODS, se kvůli dvouměsíčnímu volnu snesla vlna kritiky, a to i od prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause. Po zdolání nejvyšší hory světa však primátorovi zaslal gratulaci. V telegramu mu napsal, že by ho rád přivítal na Hradě. Na druhou stranu se objevily názory, že pokoření Mount Everestu bude reklamou pro Prahu a že Bém má prezentaci metropole v popisu práce.

Od prvovýstupu Novozélanďana Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norkeje v roce 1953 zdolalo nejvyšší světový velikán podle agentury Reuters téměř 2000 lidí. Přibližně 200 horolezců však také nalezlo na svazích Mount Everestu smrt.