Kandidatura na pořádání olympiády vhlavním městě dostane od premiéra zelenou. Po včerejší schůzce sministerským předsedou Mirkem Topolánkem se primátor Pavel Bém vyjádřil optimisticky. „Věřím, že vláda garance dá,“ odpověděl Bém na dotaz, zda je přesvědčen otom, že Topolánek ve vládě garance prosadí.

Premiér to nebude mít jednoduché. Proti dnes budou lidovečtí ministři. „Olympiáda vrazí další klín mezi venkov a Prahu,“ uvedl šéf lidovců Jiří Čunek. Ten se přiklonil kobavám starostů, že kvůli olympiádě bude velká část peněz na investice, které nyní proudí do regionů, přesměrována doPrahy.

„Pokud by letní olympijské hry byly vPraze, je jasné, že značná část finančních prostředků poputuje právě do Prahy. Tyto peníze ale logicky budou někde chybět a já jsem přesvědčen, že je budou postrádat vmenších městech a na venkově,“ řeklČunek.

Dlouhodobým odpůrcem olympiády je už jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek „Bude to předloženo smým zásadním nesouhlasem. Veřejné rozpočty si to nemohou dovolit,“ říká. Neuznává ani argumenty, že jde jen oformální podporu a státu zadlužení nehrozí, protože olympijské hry jsou vposledních desetiletích výdělečný podnik. „Svět je plný investorů, kteří přemýšlejí, kam dát své peníze. Tak proč se nezapojí?“ řekl Deníku.

Schválení garancí však lidovci nezabrání, pokud budou pro hlasovat členové vlády zaODS.

Vpřípadě, že by se kabinet rozhodl garance nepodepsat, Praha by se spořádáním olympiády vroce 2016musela rozloučit. „Šance na získání pořadatelství by byla vtakovém případě mizivá, ostatní města garance mít budou,“ prohlásil Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská, která pořadatelství připravuje.