Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beránka vlku se zachtělo, popsal invazi Kryl ve svém nejslavnějším protestsongu

Speciál Deníku k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa vykresluje v pěti vydáních situaci kolem dramatických srpnových dní roku 1968. Představuje tehdejší politickou situaci. Zaměřuje se na zmírnění cenzury i následné represe vůči umělcům. Očima pamětníků se dívá do ulic.

19.8.2018 89
SDÍLEJ:

Třetí díl přibližuje období uvolňování svobody slova a dopad na uměleckou scénu. Zodpovídá otázky na to, jaký ohlas měl dokument Dva tisíce slov nebo proč přišla Marta Kubišová o svou dosavadní slávu.

Zatímco 50. léta byla ve znamení utahování šroubů a tuhého stalinistického režimu, se začátkem 60. let docházelo k postupnému oteplování. Jako první to bylo vidět ve filmové produkci, kdy se o slovo přihlásili začínající režiséři a scenáristé. Už v roce 1962 přišel do kin film Slnko v sieti od slovenského režiséra Štefana Uhera, který bývá označován za první dílo československé nové vlny. 

Charakteristickým znakem filmů tohoto hnutí byla nezvyklá originalita a umělecká kvalita, dlouhé, často improvizované dialogy, černý až absurdní humor a obsazování neherců. Bez postupné liberalizace socialistických poměrů a inspirace ze zahraničí by filmy takové kvality vůbec nemohly vzniknout.

Solženicynův dopis

S pozvolným uvolňováním se na dobové poměry „zvrhl“ i IV. sjezd Svazu československých spisovatelů v červnu 1967. Členové organizace, která byla doposud pevně svázána s komunistickou ideologií, ostře vyjádřili své názory na stav v zemi.

Jako první vystoupil Milan Kundera, který odmítl přečíst předem připravené kompromisní stanovisko svazu a místo toho vyzval ke střetu názorů. Podpořil ho Pavel Kohout, který demonstrativně přečetl Solženicynův protestní dopis určený sjezdu Svazu sovětských spisovatelů. Kohout navíc žádal o zrušení cenzury, novelizaci tiskového zákona a přijetí manifestu o svobodě slova.

I příspěvky dalších spisovatelům byly v přímém rozporu s očekáváním komunistů. Lavinu touhy po svobodě nebylo možné zastavit. Situaci na sjezdu nezvládl ani vedoucí delegace ÚV KSČ Jiří Hendrych, který s nenávistným provoláním „Všechno jste prohráli!“ odešel z jednací místnosti. Krátce po ukončení sjezdu se začal mstít a nechal vyloučit z KSČ největší kritiky režimu – Ludvíka Vaculíka, Antonína Jaroslava Leihma a Milana Kunderu. Následovaly represe proti dalším reformním komunistům.

Bez cenzury

Přestože hlavní kritici byli odstaveni, podařilo se jim dosáhnout svých cílů. Už v únoru 1968 se začala uvolňovat cenzura, která byla v červnu téhož roku úplně zrušena. Spisovatel a novinář Ludvík Vaculík tehdy zašel ještě dál. Na podnět několika pracovníků Československé akademie věd zformuloval manifest Dva tisíce slov, ve kterém kritizoval Komunistickou stranu Československa a navrhl, aby se občané sami snažili prosadit reformní program.

I přes to, že vedení KSČ manifest odmítlo, podepsaly ho stovky osobností veřejného života a více než sto tisíc občanů. Během normalizace, která zavládla po vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, byli tito lidé perzekvováni a manifest označen za kontrarevoluční.

Případ Kubišová

Vedle písničkářů se jedním z hudebních symbolů odporu proti okupaci stala Marta Kubišová. Rostoucí hvězda, která rok před okupací získala svého prvního Zlatého slavíka, improvizovaně nazpívala hned 23. srpna 1968 píseň Modlitba pro Martu. Její slova i zpěv se pak staly symbolem národního odporu proti okupaci a po roce 1989 i proti celému komunistickému režimu.

Kubišová směla spolu s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou (Golden Kids) ještě dva roky veřejně zpívat. Když začátkem roku 1970 získala svého třetího Zlatého slavíka, nesměla si ho už oficiálně převzít. Naposledy veřejně vystoupila 27. ledna v Ostravě a od února měla kvůli falešnému obvinění podloženému fotomontážemi pornografických snímků s Alexandrem Dubčekem zakázáno vystupovat. Pravým důvodem zákazu ale bylo to, že byla trnem v oku nastupující normalizační garnituře. Zpět k umělecké činnosti se dostala až v listopadu roku 1989.

Invaze v umění

S uvolněním politické situace v 60. letech se začalo dařit i satiře. Poezie opustila vážná politická témata své doby a řada básníků se vrátila k obyčejnému člověku. Ti odvážnější se odhodlali k více či méně otevřené kritice poměrů i politiky. Ta nejvíc rezonovala v textech písničkářů, jakými byli Karel Kryl, Vladimír Merta nebo Jaroslav Hutka.

Mezi špičkovou divadelní satiru se dodnes řadí představení divadla SEMAFOR vedeného tandemem Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Ti zpočátku vystupovali proti budovatelskému patosu, prázdnotě velkých slov, frází i nafouklým společenským perspektivám. Po invazi kulminovala politická satira v představeních Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna, ale s podzimem 1970 raději přešli z přímočarých ataků na narážky, dvojsmysly a také na zcela apolitický humor.

Řada umělců, kteří veřejně vyjadřovali svůj nesouhlas s konzervativním komunismem, se po srpnu 1968 stala vyvrheli, kterým režim zakázal dále vystupovat. Jaroslav Hutka byl systematickou šikanou donucen k emigraci. Karel Kryl se po dlouhém rozvažování raději rozhodl emigrovat a v exilu pokračoval v písňové kritice. I spisovatel Milan Kundera raději opustil Československo a svou zkušenost s pražským jarem, invazí a postupující normalizací vepsal do řádků románu Nesnesitelná lehkost bytí. Exulanti směli vydávat svá díla alespoň v zahraničí. Slavné nakladatelství '68 Publishers založené Zdenou Salivarovou a Josefem Škvoreckým sídlilo v kanadském Torontu, kde vydávalo knihy zakázaných autorů, které tajně proudily do Československa.

Zrušení cenzury
Pražské jaro 1968 fakticky začalo uvolněním cenzury v posledním týdnu února 1968. Tento krok byl nejvýraznější systémovou změnou, která měla klíčový vliv na obnovu občanské společnosti v Československu.  Média se v tomto období stala jakousi opoziční silou, která suplovala politickou alternativu vůči komunistickému monopolu moci. Necenzurovaná média informovala takřka o všem, co před pražským jarem spočívalo za cenzurní bariérou. Tiskly se články volající po existenci opoziční strany a pluralitního politického systému. Veřejný prostor opanovaly úvahy, komentáře a polemiky o mezinárodních souvislostech pražského jara. Vliv médií na občany byl tak silný, že už v březnu 1968 lze mluvit o existenci veřejného mínění. Po invazi nahradilo cenzuru důsledné vedení všech médií k preventivní autocenzuře. 

Autor: Eliška Černá

19.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 89
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 89 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč, mzda max. 106 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, příp. Moravskoslezský kraj - dle zakázek, Kontakt: telefonicky na č. 737 110 374, , Požadujeme praxi na stavbách 2 roky., , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Jaromír mlčoch - ostrava, . Informace: Jaromír Mlčoch, +420 737 110 374. Gastronomie - Herna bar 1 000 Kč Nabízím práci v herna baru na Praze 10. 1.000 Kč plus odměny. Prace pouze přes den. Požadují praxi v oboru, čistý rejstřík. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Kontakt: , osobně: Tylova 38 (po - pá 9:00 - 14:00), email: info@atlantaworld.cz. Pracoviště: Podnikatelská 25, plzeň, Podnikatelská, č.p. 1156, 301 00 Plzeň 1. Informace: L. Fialová, +420 777 921 599. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 150 Kč Zámečníci strojů strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - montáž dílů a strojů, především potravinářských strojů, zakázková výroba, - manuální zručnost, možnost zaměstnání absolventů v oboru strojírenství a jejich zaučení, Tel. nebo osobní kontakt v prac. dny 6-13 hod.. Pracoviště: B e h o spol. s r. o., 582 63 Ždírec nad Doubravou. Informace: Jana Křesťanová, +420 561 202 024(025).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoškola.
5 9

Mladí nechtějí řadit. Každý 150. smí řídit jen automat

Hans-Georg Maassen
2 6

Německá krize zažehnána. Bývalý šéf špionáže Maassen přidáno nedostane

Obvinění a protiútok. Nová fakta v kauze Gabriela Koukalová

Bývalý šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář poprvé veřejně zpochybnil slova Gabriely Koukalové, která tvrdí, že během kariéry bojovala s poruchou příjmu potravy. „Nedokážu si představit, že by s bulimií mohl někdo vrcholově sportovat a vyhrávat závody,“ prohlásil exkluzivně pro Deník.

Případů sexuálního obtěžování bylo více. Kavanaugh čelí dalšímu obvinění

Kandidát prezidenta Donalda Trumpa na funkci soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh čelí dalšímu obvinění ze sexuálního násilí. Jeho bývalá spolužačka z univerzity v Yale se svěřila, že ji v době studií během večírku nevhodným způsobem obtěžoval.

AKTUALIZOVÁNO

Česko zasáhla vichřice Fabienne. Nejezdily vlaky, mnoho domácností je bez proudu

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhl silný vítr. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily vlaky, omezení jsou i na silnicích. Problémy s dodávkou elektřiny má stále zhruba 70 tisíc domácností. Větrem povalený strom zranil v noci na pondělí na Olomoucku dva lidi, uvedli tamní hasiči. Vysoký stupeň nebezpečí platil do pondělní šesté hodiny ranní.

Glosa Martina Kratochvíla: Jak se dostat k Trumpovi

Je to jen momentka dvou prezidentů, ale řádně rozbouřila hladinu v polské sklenici. Za stolem sedí mračící se Donald Trump a podepisuje americko-polskou deklaraci – podle některých polských komentátorů bezcennou, vedle něho vestoje a v předklonu tutéž deklaraci podepisuje smějící se Andrzej Duda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT