Stejně jako loňský proces, v němž na rozdíl od toho nynějšího figurovali i elitní detektivové, se líčení z kapacitních důvodů koná v největší soudní síni v Praze, kde byl v roce 1950 veden vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou.

Člověk mohl mít v soudní síni pocit, že se vrátil v čase. Jiný předseda senátu, jiný žalobce, ale většina obžalovaných a jejich obhájců či známých stejná. Jen obžaloba je tenčí - ta loňská zahrnovala 34 bodů, z nichž v jednom šlo dokonce o podezření z vraždy a žalobce ji četl půldruhé hodiny. Současnou obžalobu se 14 skutky státní zástupce Radek Klvaňa přednesl za 50 minut. Poškození žádají náhradu škody celkem za asi 15 milionů korun.

Loni v únoru za přísných bezpečnostních opatření usedlo na lavici obžalovaných v čele s Berdychem 33 lidí, dnes jich bylo 26. Stejně jako loni je v síni hlídá několik desítek příslušníků vězeňské stráže. Zasedací pořádek obviněných je velmi podobný tomu loňskému, dva z nich dnes chtěli přesadit. "Tak si to vyměňte," povolil předseda senátu Petr Novák.

Jen u 11 mužů jde však o nové tváře - zbylí obžalovaní již mají za sebou nepravomocný rozsudek a vysoké tresty v předchozí kauze. V této souvislosti Novák avizoval, že rozsudek nepadne v dohledné době. Musí se počkat na pravomocný verdikt z první kauzy. "Pak se uloží buď souhrnné tresty, nebo se trestní stíhání zastaví pro neúčelnost," dodal soudce. Většině obžalovaných hrozí za loupeže pět až 12 let vězení, jen osmi mužům deset až 15 let odnětí svobody. Takové tresty ale již mnozí nepravomocně odsouzení nasbírali. Například třiatřicetiletý Berdych už součtu patnácti let dosáhl, uprchlý Jaromír Prokop si má po dopadení odpykat 14 let, stejně jako podnikatel Luděk Žalud starší. Několik dalších členů údajného gangu má desetileté tresty. Šest obžalovaných, včetně Berdycha, je momentálně ve výkonu trestu za jiné zločiny.

Novák dnes z případu 26 lidí vyloučil k samostatnému projednání údajnou trestnou činnost Jana Zalepy. Jeho obhájce totiž k líčení přišel o víc než hodinu později. Novák si na něj hodlá stěžovat u advokátní komory.

Jako prvního soud vyslechl obžalovaného Michala Pinekera, který je po nehodě upoután na invalidní vozík. Podle obžaloby je zapleten do dalšího z řady únosů, které policie gangu připisuje. Berdych a spol. podle obvinění unesli v prosinci 2000 v Praze 9 muže, kterého pak dva dny drželi v zajetí. Bili ho a hrozili mu likvidací. Pineker se prý snažil dostat z muže informace o jeho penězích tak, že ho mlátil gumovou palicí do prstů u nohou a rozdrtil mu je. Únosci muže připravili o 1,6 milionu korun. "V žádné garáži jsem nebyl a nikoho jsem kladivem do nohou nemlátil," odmítl obvinění Pineker. Spoluobžalovaní si ho prý museli s někým splést.

Obžalobu odmítl i Roman Bláha a Gelal Aboud. "Policisté (Helena) Kahnová, (Tomáš) Gregor a (Petr) Plaňanský mají zájem na mé kriminalizaci," prohlásil Aboud. Gregor s Kahnovou gang kolem Berdycha rozkryli a ocenil je za to i prezident republiky. Plaňanský případ vyšetřoval. "Na Gregora jsem podal trestní oznámení, protože v mé věci lhal," dodal Aboud. Obžalovaný Josef Kunstat vypovídat odmítl.

Doznání tak bylo podle očekávání slyšet až od Berdycha. "Rozhodnutí přiznat se pro mě bylo jedinou možností, jak uříznout tu větev a skončit s pácháním trestné činnosti," řekl. Vzpomínal na to, jak spoluobžalovaný Radek Trumpeš při jedné loupeži nastříkal oběti do obličeje slzný sprej se slovy "čágo bélo šílenče", i na to, jak se s komplici seznamoval v posilovně. "To skoro vypadá, jako by mladí muži chodili do fitcentra, aby se stali lupiči," podotkl soudce. Podle Berdycha je to skutečně rizikové místo. Před akcí se pak hlavní aktéři scházeli v restauraci Na cihelně v pražských Kobylisích. "Říkalo se jí základna," přiblížil Berdych.

Scénář nyní projednávaných zločinů se shoduje s případy z předchozích obžalob na lidi kolem Berdycha. Pachatelé si po vytipování oběti přepadení naplánovali a předem rozdělili úkoly. Při samotných přepadeních někdy vyhrožovali střelnou zbraní, poškozeným často způsobili zranění. Jindy na silnici fingovali v přestrojení za policisty dopravní kontrolu.

Jednomu vytipovanému muži gang údajně na ulici ukradl igelitovou tašku se 2,4 milionu korun, jinému aktovku s 1,2 milionu korun. Obžalovaní prý přepadli i pracovníka filozofické fakulty, který nesl z banky téměř tři miliony na výplaty zaměstnanců. Tip na loupež dal podle obžaloby syn přepadeného. "Nemám s tím nic společného," prohlásil ale Roman Bláha.

Na dálnici D1 se gang podle obžaloby zmocnil kamionů s nákladem cigaret za téměř 11 milionů korun.

Zločiny údajně až padesátičlenného gangu kolem Berdycha jsou kvůli propojení s elitními policisty považovány za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang se prý trestnou činností obohatil možná o víc než sto milionů korun.