Vlak Os 3806 Donau Moldau se v sobotu večer stal ostře sledovaným spojem. V neděli pak mladíci ve skautských uniformách dorazili na pražské hlavní nádraží.

Do Vánoc si pro světlo z Betléma mohou lidé přijít do mnoha kostelů, skautských kluboven, na obecní úřady a další místa. Přehled všech akcí najdou zájemci na webu www.betlemskesvetlo.cz. Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možné v týdnu před Vánocemi získat také příležitostné razítko betlémského světla.

Symbol klidu, míru a přátelství

Betlémské světlo se stalo symbolem klidu, míru a přátelství. Myšlenka vznikla v roce 1986 právě v Linci v rámci vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Odtud se tradice rozšířila do desítek dalších zemí. Do tehdejšího Československa se betlémské světlo dostalo poprvé v roce 1989, když ho exiloví skauti přivezli až pod sochu svatého Václava v Praze v době sametové revoluce a jen pár dní po obnovení skautingu.

Skauti novodobý symbol vánočních svátků vyzvedli v katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie v Linci. V Česku se objevuje už potřicáté. Ve svatovítské katedrále se dočkalo slavnostního uvítání. Nový apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo se při té příležitosti poprvé setkal s pražskými věřícími a při třetí adventní neděli mši sloužil v českém jazyce - s pečlivou výslovností přečetl celé kázání i texty modliteb.

Duka ocenil češtinu

Pražský arcibiskup Dominik Duka ocenil, že je to poprvé v historii státu, kdy se nuncius uvedl při liturgii česky. Newyorský rodák Balva, který před příjezdem do Prahy působil v Nairobi, v Česku dříve pobýval jako rada Apoštolské nunciatury. V neděli po bohuslužbě zažehl vatikánský velvyslanec svícen v transeptu chrámu svatého Víta na Pražském hradě.