Hrát, či nehrát? Téměř hamletovskou otázku řeší po útoku šíleného střelce divadla napříč celou republikou. „Naším doporučením je nejen v den státního smutku, tedy 23. prosince, ale i dnes, stáhnout z repertoáru komedie. To, zda divadla zruší některá svá představení, je jen a jen na nich. My máme na sobotu plánovaný koncert Petra Ulrycha, který zahájíme minutou ticha. Petr by pak rád k celé situaci něco řekl,“ uvedl ředitel Městského divadla v Brně a zároveň předseda Asociace profesionálních divadel České republiky Stanislav Moša.

Tiskový brífink ke střelbě v Praze 21. prosince
Co se ví o útočníkovi na fakultě v Praze? Byl to student, měl více zbraní

Páteční představení ruší například Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

„S hlubokým zármutkem a respektem ke všem postiženým včerejší tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Klicperovo divadlo s politováním oznamuje zrušení dnešního představení Klicperův kapr. Vzhledem k vyhlášení státního smutku na zítřejší den považujeme za nevhodné uspořádat naše plánované představení, které je ve své podstatě tradičním vánočním večírkem. Toto rozhodnutí je projevem solidarity a soucitu s oběťmi tragédie a jejich rodinami,“ informoval v pátek mluvčí hradecké scény Martin Sedláček. Dodal, že už ve čtvrtek byla místo klasické děkovačky po představení minuta ticha.

Páteční a sobotní kulturní program ruší také v Nymburce, Poděbradech či Kladně. „S ohledem na včerejší tragickou událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se město Poděbrady rozhodlo zrušit páteční adventní program na kolonádě. Zrušeno je odpolední divadelní představení Putování do Betléma i Vánoční koncert Daniela Hůlky,“ řekl Deníku starosta Roman Schulz.

Záchranáři a policie pomáhají studentům a pracovníkům fakulty v Praze po střeleckém útoku.
Minuta po minutě: Jak postupovala policie při střelbě na fakultě. Ukázala video

Podobně postupuje i radnice v Nymburce. Plánovaný koncert kapely The Tap Tap plánovaný na páteční odpoledne se v plánovaném termínu neuskuteční. Přesune se na blíže zatím neurčený termín. Stejně tak se v sobotu, v den vyhlášeného státního smutku, nebude podávat Starostův svařák.

Tichá města

Tichým městem se v den státního smutku po střelbě v Praze stane v sobotu i Kladno. Odpolední koncert na náměstí Starosty Pavla se ruší. Na radnici bude vlát černá vlajka. „Z úcty k obětem a pozůstalým je zrušen koncert na náměstí Starosty Pavla, který se měl uskutečnit 23. prosince v rámci programu Kladenských Vánoc,“ potvrdil Deníku mluvčí města Vít Heral. Sváteční program původně počítal v sobotním odpoledni s koncertem pod širým nebem, na kterém měla návštěvníkům zpívat Tereza Mašková.

K pietě se přidají i města v Olomouckém kraji. „S ohledem na tragickou událost, která se stala v Praze, a z úcty k rodinám obětí, jsme se rozhodli v pátek a v sobotu zrušit kulturní program na vánočních trzích v Olomouci. Nebude ani diskotéka na kluzišti. Připravuje se kondolenční kniha a lidé mohou vyjádřit svou soustrast. Pietní místo se nachází u budovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Křížkovského ulici, další je pak také u orloje,“ informovala mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. Stánky s občerstvením zůstávají na vánočních trzích otevřené.

Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG
Bývalý člen URNA: Lidé na útoky střelců nejsou připraveni. Měli by se školit

Ke zrušení kulturního programu na vánočních trzích přistoupilo v pátek a v sobotu i město Přerov. Bez náhrady ruší páteční program Moravské divadlo v Olomouci. V sobotu 23. prosince je ve 14 a v 18 hodin na programu představení Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, které se uskuteční. „Obě představení uvede krátkou promluvou zástupce olomouckého arcibiskupství, které chce tímto způsobem vyjádřit svou soustrast. Polovina výtěžku z představení půjde na sbírkové konto pro rodiny obětí tragédie. V sobotu 23. prosince v 16 hodin se v Dómu uskuteční smuteční mše za oběti tragické střelby v Praze,“ uvedla Jana Doleželová z olomouckého magistrátu.

K pietě se připojí i přerovské kino Hvězda, které bude v den státního smutku promítat, ale v režimu „zklidnění“. „Máme naplánovanou projekci až od 15.30 hodin a dojde k určitému zklidnění s tím, že nebudeme hrát přestávkovou hudbu, odpadnou reklamy a trailery. Když jsme mluvili s Asociací provozovatelů kin, tak lidé vnímají ten smutek a připojují se k pietě, ale ne všichni chtějí truchlit. Pokud je na programu třeba romantická komedie, necháváme ji a neměníme to,“ nastínila vedoucí kina Hvězda Svatava Měrková.

Policejní zásah na římse budovy fakulty v Praze po útoku střelce
Přehledně: Jak fungují prvosledové hlídky, které zahnaly střelce z fakulty

Čtvrteční masakr také ovlivnil podobu některých kulturních akcí. Program například mění vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. „Už ve čtvrtek jsme zrušili část programu. Změna se dotkne také pátku a soboty, kdy se například neuskuteční pravidelná animace stromu. Dnes bude navíc ztlumena veškerá hudba. V sobotu bude program bez hudby zcela,“ uvedla Hana Tietze ze společnosti Taiko, která pražské trhy organizuje.

K podobným krokům, tedy bez živého kulturního programu a se ztišenou hudbou, sáhli i pořadatelé trhů v Plzni či Českých Budějovicích.

Tragédie zasáhla i svět sportu

Dopad má čtvrteční útok i na sportovní utkání. Zrušeno je například celé páteční kolo hokejové extraligy.

„S respektem a úctou k obětem i pozůstalým po střelbě na půdě Filozofické fakulty UK jsme se rozhodli odložit páteční utkání Tipsport extraligy. Naše rozhodnutí bylo podpořeno kluby napříč celou soutěží,“ řekl ředitel Asociace profesionálních klubů ledního hokeje Martin Loukota.