Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez práce je už víc než půl milionu Čechů

Praha - Nejhůře je na Ústecku a na Moravě. Růst nezaměstnanosti se ale zpomalil. Bude však zřejmě ještě hůře, mizí volná pracovní místa.

9.10.2009 15
SDÍLEJ:

Nezaměstnaní na úřadu práce. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

Magická hranice byla překonána. Bohužel. Počet nezaměstnaných překročil půl milionu. O 812 osob. To je podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) 8,6 procenta obyvatel v produktivním věku. Nezaměstnanost tak byla pouze o jednu desetinu procenta vyšší než v srpnu. Do tohoto čísla ovšem nejsou zařazeni propuštění zahraniční pracovníci, které do statistik nikdo nezapočítává.

Nejvíce lidí bez práce je přitom v okresech Most (16,5 procenta), Karviná (14,6) a Šumperk (14,1). Naopak nejmenší nezaměstnanost je v Praze a v okresech Praha-východ a Praha-západ. Zde se pohybuje mezi 3,2 až 3,8 procenta.

Dělicí čára však nevede jenom mezi regiony. Ukazuje se totiž, že se zaměstnavatelé často zbavují žen a zdravotně postižených. První skupina se na počtu nezaměstnaných podílí nadpoloviční většinou. Ze zdravotně postižených hledá práci více než 65 tisíc lidí, což je 13 procent celkového počtu.

Situace se o něco zlepšila…

Přes hrozivé půlmilionové číslo se ovšem nedá říci, že by statitiky ministerstva práce a sociálních věcí přinesly pouze špatné zprávy.
Práci si totiž našlo daleko více lidí než v předcházejícím měsíci. „V září z úřadů práce odešlo do zaměstnání téměř 46 tisíc osob, v srpnu to bylo zhruba jen 32 tisíc,“ říká analytička Helena Horská z Raiffeisenbank.

I tomuto faktu lze přičíst druhou dobrou zprávu. Růst počtu nově nezaměstnaných se totiž dlouhodobě snižuje. Zatímco v prvním a na začátku druhého čtvrtletí jich na úřady práce mířily každý měsíc desetitisíce, v srpnu už to bylo „pouhých“ osm tisíc a v září množství kleslo na 7061.

… ale do budoucna má být hůře

Přes příznivé údaje o zpomaleném růstu se ale nedá očekávat v příštích měsících radostný vývoj. Svědčí o tom hned dva faktory.
Tím prvním je úbytek volných pracovních míst, do kterých by nezaměstnaní lidé mohli nastoupit. Zatímco ještě začátkem roku jich bylo 68,5 tisíce, nyní je to pouze 38,8 tisíce. To znamená, že ještě v lednu připadalo na jedno volné místo šest nezaměstnaných, nyní jich je třináct. Lidé tak nemají, kam by z úřadů práce odešli.

Podnikům se navíc setrvale zmenšuje počet zakázek. V porovnání s loňskem o 21,2 procenta. „Do konce roku lze očekávat další zhoršení situace, protože trh na nedostatek zakázek reaguje se zpožděním,“ říká Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy. Kritická podle něj bude situace zejména v zimních měsících, kdy dojde k ukončení mnoha smluv na dobu určitou a doběhnou i výpovědní lhůty pracovníků, kteří byli zaměstnáni na dobu neurčitou.

Bez místa bude až 12 procent lidí

Množství nezaměstnaných by tak koncem roku snadno mohlo přesáhnout desetiprocentní hranici. A i nadále se bude zvyšovat. „Kulminovat by mohlo v polovině příštího roku,“ říká Mostýn.

Očekávání Svazu průmyslu a dopravy se v tomto koneckonců shoduje s odhady mnoha analytiků, z nichž nejpesimističtější jsou ti z České národní banky. Jejich odhad na přelom let 2010 a 2011 je totiž 11,9 procenta. To by znamenalo, že by na podporu v nezaměstnanosti a na sociální dávky bylo odkázáno více než 650 tisíc lidí.

#nahled|https://g.denik.cz/1/6c/0910_nezam3_cb_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/6c/0910_nezam3_cb.jpg|Nezaměstnanost v ČR#

Nebude dost práce pro nezaměstnané

Situace se tak pro mnoho lidí stane těžko únosnou. Zvláště když tisícům lidí najednou skončí doba, kdy mohli pobírat dávky v nezaměstnanosti, a budou závislí na životním minimu. Těch je již nyní daleko méně než celkové množství nezaměstnaných. Podporu totiž pobírá v současnosti 35,5 procenta evidovaných uchazečů o práci.

A již nyní se podle průzkumu Deníku ukazuje, že v mnoha regionech si zájemci o veřejnou službu, která by jim zvýšila životní úroveň, mohou o přivýdělku nechat jenom zdát. Obce pro ně totiž prostě práci nemají. „V současnosti je přímo v Uničově zhruba 90 dlouhodobě nezaměstnaných, institut veřejné služby přitom využívá 60 z nich,“ říká o situaci například Antonín Mikšík z uničovského městského úřadu.

Snadno se tak může zopakovat situace ze Zlína, kde v místní tiskárně Graspo propuštěný pětapadesátiletý zaměstnanec v zoufalství obrátil zbraň proti vedení firmy. Nejprve postřelil majitele tiskáren a poté i svého bývalého spolupracovníka. Majitel firmy později v nemocnici střelnému zranění podlehl.

Krize postihla všechny, ale nejvíc ohroženi jsou dělníci

Nejohroženější jsou nekvalifikovaní. A je celkem jedno, jestli se jedná o stavební či zemědělské dělníky nebo pomocné administrativní síly v kancelářích. I takové informace je možné najít v právě zveřejněných statistikách ministerstva práce a sociálních věcí. Mezi uchazeči o zaměstnání totiž tvoří tato skupina plnou pětinu. A počet volných pracovních míst, o která by se mohli ucházet, není příliš vysoký. Z téměř 105 tisíc takových lidí má šanci sehnat práci pouze každý pátý.

Tato data potvrzuje i každodenní zkušenost lidí z personálních agentur. „Na každou takovou pozici se nám hlásí daleko více lidí než dříve,“ říká Jan Halbrštát z agentury Manpower. Problémy ovšem nemají pouze nekvalifikovaní zaměstnanci. Vzhledem k propadu průmyslu o desítky procent však nikoho nepřekvapí, že krize poměrně těžce doléhá například i na vysoce kvalifikované skláře, vyučené dělníky či opraváře.

Stranou ovšem nezůstávají ani profese, které byly dříve v kurzu. Tedy manažeři, pracovníci v oblasti lidských zdrojů a překvapivě i programátoři, kteří se ještě loni mezi nezaměstnanými nestačili ani ohřát. „Třeba u personalistů a specialistů na vzdělávání nám nyní přichází až 150 životopisů na jedno volné místo,“ říká Alena Chlumská z Billanc Partners.

Nejohroženější profese

– nekvalifikovaní stavební dělníci
– zemědělští dělníci
– kvalifikovaní kovodělníci a strojírenští dělníci
– řidiči
– pomocné administrativní síly a nižší úředníci
– prodavači
– skladníci
– tiskaři

Zdroj: MPSV

Cizinci na pracovní povolení v Hradci jen tak nedosáhnou

Hradec Králové - Hospodářská krize zamávala také počty cizinců oficiálně pracujících v Hradci Králové a okolí. Gastarbeiterů vykonávajících práce, které firmy nemohou obsadit místními lidmi, za rok ubyla na Hradecku tisícovka. Zatímco koncem loňského září evidoval hradecký úřad práce více než tři a půl tisíce povolení k zaměstnání lidí ze zemí mimo Evropskou unii, nyní už to je 2681.

Ředitel úřadu Martin Horák připouští, že cizinci berou v době vysoké nezaměstnanosti práci Čechům, ale platí to jen částečně. Mohou totiž obsadit pouze takový post, o který nemají místní lidé zájem.

Podmínka přijetí? Vietnamština.

„Někteří zaměstnavatelé se však i na toto snaží vyzrát. Nastaví třeba podmínky, které jsou pro naše občany neakceptovatelné,“ tvrdí Martin Horák. Příklad? Firma uvede jako podmínku u dělnické profese znalost ukrajinštiny nebo vietnamštiny. Nyní však už s žádostí o povolení, která obsahuje tuto podmínkou, většinou nepochodí. 

Celní úřad, cizinecká policie a ve finále i úřad práce však při kontrolách často zjišťují „černochy“. Gastarbeiterů bez pracovního povolení je minimum, ale časté jsou případy povolení na jinou práci, než dotyčný vykonává. Sehnat pracovní povolení pro cizince je za současných podmínek na trhu práce náročné. Poptávka po gastarbeiterech je nižší a vydávání nových povolení úřad práce téměř zastavil. Spíš jen prodlužuje stávající.

Problém je příliv nových cizinců

S tím souhlasí i předseda největší odborové centrály v zemi, Odborového svazu Kovo Josef Středula. „Zaměstnávání cizinců principiálně problémem není. Problémem je příliv cizinců a jeho redukce, což je věcí státu. V době, kdy máme půl milionu nezaměstnaných, by v žádném případě neměl povolovat žádné zelené karty nebo nové pracovní agentury, ale měl by se postarat o lidi, kteří tady jsou,“ tvrdí Josef Středula.

MARTIN ČERNÝ

Autor: Pavel Cechl

9.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Zhruba 200 demonstrujících lidí se 16. prosince 2017 vydalo před pražský TOP hotel, kde se koná konference evropských protiimigračních stran pořádané hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
44 4

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Stanislav Šulc.
2

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Skauti přivezli z Vídně Betlémské světlo. Předávali ho už na nádraží

/FOTOGALERIE, VIDEO/ – Cenný náklad přijel v sobotu těsně po půl sedmé večer k druhému nástupišti na brněnském hlavním nádraží. Skauti dovezli z Vídně Betlémské světlo. V neděli je na ranní bohoslužbě v katedrále svatého Petra a Pavla přivítá brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Chanukový svícen opět září ve vile Stiassni. Po 80 letech

/FOTOGALERIE/ Výjimečná událost, jakou vila nezažila celá desetiletí, se v pátek odpoledne odehrála v brněnské vile Stiassni. Po osmdesáti letech tam totiž členové Spolku přátel vily Stiassni a brněnské Židovské obce zapálili chanukový svícen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT