„Je to zatím jen nápad. Jeden soukromý subjekt má potřebné vybavení pro takzvané polní podmínky. Vše je ale o penězích, které by bylo město ochotné uvolnit,” řekl velitel městské policie Petr Kubis.

Jak upřesnil, dovede si představit i lékařskou prevenci. Jednou za čas by do zmíněného stanu dorazil lékař a zjistil by zdravotní stav bezdomovců. „Za mého působení v Plzni jsem zažil případ, kdy měl jeden z bezdomovců doslova zarostlé ponožky do kůže na nohou,” vzpomíná Kubis.

Mnoho občanů, zejména panelových domů, by jistě nápad přivítalo. Množí se totiž případy, kdy bezdomovci lezou do společných prostor těchto nemovitostí a tam se nejen ohřívají, ale vykonávají svou potřebu například za výtahové šachty. „Lidé nám neustále telefonují a stěžují si, že jim v panelácích dělají nepořádek,” konstatuje velitel strážníků.

Jeden z jeho podřízených přispěchá s dalším případem, který zažil osobně minulou zimu. „Při loňských třeskutých mrazech se stalo, že jeden z bezdomovců doslova přimrznul k parovodu,” tvrdí strážník David Ivanič. Jak nastínil, složité bylo tohoto člověka nejen dostat z párového výměníku dolů, ale poté jej museli ještě dlouze přesvědčovat o tom, aby s nimi vyhledal lékařskou pohotovost. „Nakonec si dal říct a nechal se ošetřit,” dodává Ivanič.

Bezdomovci musejí mít motivaci přijít

Člověk, který je ochoten městu pomoci s problémem, je Zdeněk Vrána. „Ano, mám k dispozici vojenský stan. Do něj by se mohla dát kamínka a armádní postele,” řekl Vrána. Jak upřesnil, stan má hygienickou a zateplovací vložku. Současně by podle jeho slov musela být u stanu buňka či maringotka, ve které by byl dozor a na bezdomovce nonstop dohlížel. Jakmile by některý z nich vyvolával konflikty či dělal nepořádek, zavolala by na něj služba strážníky a ti by ho ze stanu vykázali. Uvažuje i o sociálním zařízení a jednom teplém jídle zdarma. „Musejí mít motivaci přijít, jinak se budou nadále válet u výměníků či v panelových domech,” konstatuje Vrána.

Přístřeší poskytuje bezdomovcům i azylový dům či nízkoprahové centrum. Problémem však je neochota lidí bez střechy nad hlavou dodržovat stanovený režim. Asi nejvíce jim vadí zákaz pití alkoholu. Nízkoprahové centrum je navštěvované, ale provozní doba zde končí ve 13 hodin.