O tom, kdy začne být očkování pro vybrané skupiny obyvatel povinné, rozhodne hlavní hygienik Michael Vít, doporučila bezpečnostní rada vládě. Na jednání rady byl přítomen i prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus, který tento týden kritizoval původní armádní záměr naočkovat ihned a povinně 16.000 vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády.

Pokusný králík

Vláda příslušná usnesení přijme v pondělí. „V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních,“ řekl Klaus. „Abych já se stal pokusným králíkem, to není potřeba,“ doplnil s tím, že očkovat se nenechal a nechystá se k tomu, pokud mu to nenařídí vláda. Očkován není ani premiér Jan Fischer.

Podle Fischera si vláda vyslechla stanovisko hygienika Víta. Na původně přijaté strategii nákupu a použití vakcín proti prasečí chřipce prý není potřeba nic měnit. „Není třeba postupovat jinak ani, pokud se týká cílových skupin nutných pro chod státu, které mají být proočkovány,“ poznamenal premiér. Beze změn je i rozhodnutí očkovat ty nemocné, kterým by prasečí chřipka mohla nebezpečně zkomplikovat zdravotní stav.

Armáda přistoupila k očkování svých příslušníků na základě rozhodnutí vlády z 11. ledna, které okruh osob nezbytných pro chod státu v případě epidemie rozšířilo z lékařů i na vojáky, hasiče, policisty či záchranáře. Někteří vojáci se očkovat dobrovolně nechtěli a postup ministerstva obrany zkritizoval i Klaus.

Vyhodnocení hlavního hygienika

Ministerstvo obrany Bezpečnostní radě státu předložilo závěry analýz, podle kterých je pro bezpečnost státu v případě epidemie prasečí chřipky nezbytné očkování jen 8000 vojáků, tedy polovina počtu, který měl být původně očkován. Armáda celkem zaměstnává asi 30.000 vojáků a civilních zaměstnanců.

Vláda a Bezpečnostní rada státu budou čekat na vyhodnocení vývoje onemocnění od hlavního hygienika. Pokud on a pak Bezpečnostní rada vlády a vláda sama vyhodnotí situaci tak, že je v určitých složkách státu nutné povinně očkovat, budou příslušné mechanismy spuštěny. „Ale do té doby není nutné na této bázi pracovat,“ vysvětlil Fischer.

Napřed vláda, pak ostatní

Úkolem hlavního hygienika je nyní určit počet nemocných, při kterém bude povinné očkování zahájeno. Vládě má výsledky své práce předložit příští týden. Očkování vojáků bude pozastaveno do té doby, dokud nenastanou podmínky určené pro povinné vakcinace, řekl Vít.

Podle prezidenta Klause bylo v případě prasečí chřipky možná nebezpečí choroby přeceněno. „Není sporu o tom, že to onemocnění je dneska na relativně velmi nízké úrovni,“ zdůraznil. „Než se vláda odváží komukoli přikázat, aby byl povinně očkován, tak by tady před vašima očima a televizními obrazovkami mělo být napřed očkováno všech 17 členů vlády. To by byl eventuální důkaz, že to ta vláda bere vážně. Pokud se nenechá přeočkovat, tak já si myslím, že to nemá sama nikomu nařizovat,“ poznamenal prezident.