Dne 13. září 2021 vydal česky psaný dezinformační server Tadesco nový hoax s titulkem: "Tribunál odsoudil Billa GATESE. BOOOOM". 

"Přeložili jsme pro vás zprávu, na kterou celý svět nedočkavě čeká. Vojenský tribunál v zálivu Guantánamo odsoudil zakladatele Microsoftu Billa Gatese za obvinění včetně obchodování s dětmi, pedofilie, spiknutí, praní peněz, vražd a ohrožení veřejného zdraví – závěr pětidenního vášnivého svědectví, které opakovaně vidělo viceadmirála Johna G. Hanninka sboru generála generálního advokáta amerického námořnictva proti advokátovi Davidu Baluarte," píše Tadesco v neuměle sestaveném textu, který zřejmě pochází z překladače.

Článek je zakončen výbušným sdělením: "Důstojníci nepotřebovali ani minutu k jednomyslnému rozhodnutí; shledali Gatese vinným ze všech obvinění a požádali ho, aby byl za svá zvěrstva oběšen. Viceadmirál Hannink stanovil datum popravy na 5. října 2021."

Naprostý nesmysl, ale šíří se

Je to samozřejmě celé absolutní nesmysl, což dokazuje i následný nenápadný odkaz na zdroj, označený pouze jako "Zdroj 55". Jeho prokliknutím se lze totiž dostat právě na stránky Real Raw News, jejichž zprávy, navzdory slovíčku "Real" v názvu, opravdu nejsou v žádném případě reálné.

Vymyšlenou kauzu s "uvězněním" Billa Gatese na Guantanámu spustil server Real Raw News 1. srpna 2021, kdy zveřejnil zprávu, že americká armáda 27. července Billa Gatese zatkla a generální prokurátor amerického námořnictva ho prý obvinil z dlouhodobě prováděných zločinů souvisejících s jeho financováním vývoje očkovacích látek proti COVID-19 a dále s dětským sexem a s obchodováním s lidmi, včetně obchodu s dětmi.

Falešná zpráva, která putuje po českých dezinformačních webech a sociálních sítích
Světová zdravotnická organizace prý popřela existenci pandemie. Je to lež

Web Real Raw News sice má na své stránce uvedeno prohlášení, že "tento web obsahuje humor, parodii a satiru", spíše než čistou satiru ale zveřejňuje pravidelně nepravdivé informace vycházející z nepodložené konspirační teorie QAnon. O tom, že "americká armáda zatkla" veřejně známé osobnosti (kromě Gatese například Toma Hankse, Hillary Clintonovou a další) psal víckrát, pokaždé šlo ale o výmysl.

Nic z toho však nebránilo stovkám dalších mezinárodních dezinformačních serverů, aby článek nezačaly okamžitě přetiskovat - tentokrát bez jakéhokoli upozornění, že jde o satirický text. Čtenáři těchto serverů pak podle svých reakcí brali uvedený text vážně a začali jej šířit ve skupinách na sociálních sítích i na svých osobních profilech.

Konspirátoři tentokrát začali po internetu šířit lži o čokoládě Milka.
Nejezte čokoládu, budou vás ovládat na dálku. Internetem se šíří další lež

Text tak musely začít vyvracet tiskové agentury a další instituce věnující se ověřování faktů: "Žádné věrohodné zprávy, které by potvrzovaly Gatesovo zatčení v souvislosti s obviněním z obchodování s dětmi neexistují. Od údajného data zatčení 27. července je Bill Gates aktivní na sociálních sítích… Hledání jména William Gates v databázích pachatelů z Kalifornie, Floridy a Washingtonu (tedy ze států, kde vlastní majetek a tráví většinu času) nevedlo k žádné přesné shodě," uvedl například americký deník USA Today s tím, že již dříve demaskoval jako lživá například tvrzení o tom, že Bill Gates je kvůli obchodování s dětmi v domácím vězení, nebo že vytvořil pandemii covid-19. 

Zprávu vyvrátil také fact-checkingový server Snopes, přičemž se odkázal na satirický charakter stránky, z níž dezinformace vzešla: "Tvrzení, že Gates byl zatčen vojenským tribunálem, pochází z webové stránky, která má satirickou povahu, proto je hodnotíme jako ‚původně satiru‘," uvedl Snopes

Server píše neustálé lži, ale lidé je berou vážně

Právě česky psaný server Tadesco však patří mezi ty dezinformační kanály, jež na původní satirickou podobu zprávy nijak neupozorňují a dlouhodobě šíří i zjevné lži, nejčastěji protizápadně zaměřené. Před pěti lety tento server šířil například dezinformace o tom, že EU naplánovala zabavení pozemků, což musel vyvracet Český úřad zeměměřický a katastrální, a v roce 2016 kategoricky tvrdil, že dolar padne. Letos v únoru zase znovu rozšířil několikrát vyvrácenou lež o tom, že Světová zdravotnická organizace (WHO) "oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie", a "zlikvidovala všechny argumenty pro povinné vakcíny a omezení kontaktů“ (nic z toho WHO přirozeně neudělala). Mezi častou náplň Tadesco patří také konspirační teorie o "iluminátech".

Koronavirus SARS-CoV-2 na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu
Léčba covidu ivermektinem? Dezinformátoři ho dál propagují, ale zamlčují fakta

Není tedy úplně překvapivé, že se právě tento server chytil zpráv o údajném uvěznění a odsouzení Billa Gatese a že nijak neupozorňuje na jejich satirickou povahu. A jak se zdá, někteří uživatelé sociálních sítí jsou opravdu schopni brát je vážně. Konkrétně odkaz na dezinformaci o rozsudku smrti nad Gatesem se objevil například ve veřejné facebookové skupině "Bojkot POVINNÉHO, plošného testování na covid-19 a následného očkování", která má 14,5 tisíce členů. A byť se nad zjevnou fantaskností informace tamější diskutéři pozastavovali, mnozí naznačovali, že by jim vlastně Gatesovo odsouzení nevadilo a že o existenci tajemného spiknutí, k němuž náleží, nijak nepochybují.

"Už to tu bylo několikrát a není to pravda jen zbožné přání," uvedla například uživatelka označující se jako Jarmila Mladenova.

"Však on bude na sklonku tohoto roku linčován davem, stejně jako další poskoci temných," reagovala další s nickem Nina Grenadina.

"Kéž by to byla pravda," uvedla zase uživatelka prezentující se jako Ilona Jarošová.

"Karma," uvedl stručně diskutér nazývající se Dušan Pojmon.

"Trest smrti vakcinou a 8 dávek," uvedl další s přezdívkou Dezider Gina (citace nejsou jazykově upravovány, pozn. red.).

Očkování proti Covidu neustále provázejí další a další lži a dezinformace, ilustrační foto
Ničí vakcína proti covidu červené krvinky? Nepodložený nesmysl, dokládá agentura

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkNáplň skupiny tvoří převážně agenda zaměřená proti očkování, včetně příspěvků obsahujících zjevné lži a nesmysly: například že zástupce Evropské poradní skupiny odborníků na imunizaci Světové zdravotnické organizace prohlásil, že všichni očkovaní lidé musí být v zimních měsících v karanténě. Vedle toho se i zde objevují odkazy na mnohé další současné konspirační teorie, třeba na videa o úmyslném rozprašování chemtrails s cílem ovládnout lidstvo a podobně.