Malý se v dopise vrací k březnové návštěvě čínského prezidenta v Praze, při které policisté například zamezili ohlášené demonstraci na Hradčanském náměstí nebo přišli na pražskou FAMU kvůli vyvěšení tibetské vlajky. Hradčanské náměstí policie uzavřela pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů, demonstrace se tak musela konat na jiném místě. Incident na FAMU policie následně označila za zbytečnou služební horlivost a vedení školy se omluvila. Podle Malého ale to, že policisté jednají „horlivě" takovým způsobem, může být ještě víc znepokojivé, než kdyby konkrétní velitel vydal neadekvátní pokyny.

„Zatímco čekáme na detailnější prošetření těchto případů, na sociálních sítích jsou zaznamenány další případy používání neadekvátních donucovacích prostředků, verbální útoky policistů či nepochopitelné blokování dálnice v obou jízdních pruzích vozidly policie doprovázejícími motorkáře z ruského klubu Noční vlci," napsal Malý.

Připouští však, že bez detailní znalosti lze jednotlivé případy posuzovat těžko. Bezmyšlenkovitá horlivost přesto podle Malého k policejní práci nepatří a každý policista se má řídit hlavně zákonem.

„Jedině horlivost uplatňovaná v souladu se zákonem a v duchu policejní přísahy může prohloubit důvěru v policii," uvedl Malý a vyzval všechny, vedení policie, politiky i občany, aby vytvářeli prostředí, ve kterém „se každý policista může hrdě přihlásit k heslu Pomáhat a chránit". „K tomu patří i veřejná diskuse o sporných aktivitách některých policistů a oprávněný požadavek na jejich prošetření," dodal biskup.